BRISEL, Evropska unija je dala podršku uvođenju poreza na profit banaka i zarade bankarskih rukovodilaca na nivou cijele EU.
Ipak, EU se nije izjasnila o važnom pitanju, za šta bi taj prihod trebalo da se koristi.
Evropska komisija, međutim, nije podržala uvođenje poreza na finansijske transakcije, kao što su kupovina akcija, obveznica i deviza, ocjenivši da bi on bio efikasan samo ukoliko bi se uveo na globalnom nivou.
Oba prijedloga su iznijeta kao odgovor na globalnu finansijsku krizu, koja je otpočela 2007. godine i koja je primorala vlade u Evropi i SAD da uliju milijarde evra novca poreskih obveznika u spasavanje posrnulih banaka.
Porez na profit banaka “bio bi najbolji instrument za rješavanje sadašnjeg problema nedovoljnog oporezivanja finansijskog sektora i pribavljanje novog prihoda u EU”, predočila je Komisija.
Njemačka smatra da bi prihodi od tih poreza trebalo da idu u specijalni fond iz kojeg bi se finansirala buduća spasavanja banaka, dok Francuska i Britanija žele da taj novac iskoriste za popunjavanje rupa u svojim budžetima.
Političari širom 27 članica EU suočeni su s nezadovoljstvom poreskih obveznika, koji smatraju da su “podmetnuli leđa” i podnijeli troškove nastale rizičnim poslovanjem banaka.
Prema podacima EU, vlade tog bloka su isplatile do 16,5 odsto bruto domaćeg proizvoda Unije za podršku finansijskim kompanijama tokom sloma kreditnog tržišta.
Irska je prošlog mjeseca saopštila da bi troškovi spasavanja njenih banaka mogli povećati ovogodišnji budžetski deficit na gotovo trećinu irskog BDP u 2009. Tanjug