BEOGRAD, Proizvođači lijekova, koji već puna tri mjeseca čekaju odgovor Vlade Srbije na njihov zahtjev da se cijene medikamenata usklade sa rastom kursa evra, tvrde da trpe velike gubitke na kursnoj razlici. To, kažu, ugrožava proizvodnju, ali, zasad, ne prijete nestašicom.
– Danas je taj gubitak 48.000 evra – upozorava dr Dragomir Marisavljević, predsjednik grupacije proizvođača lijekova. – Za prethodnih 100 dana, dok se Vlada premišlja i „štedi“ na lijekovima, izgubili smo pet miliona evra!
Cijene lijekova posljednji put su korigovane 11. maja. Tada su obračunate prema kursu od 99,65 dinara za evro, a u četvrtak je srednji kurs bio 106,03 dinara.
– Kada smo krajem juna uputili zvaničan zahtjev da se cjenovnici usklade sa rastom kursa evropske valute, razlika između vrijednosti evra po kojoj su obračunate cijene lijekova i dnevnog kursa bila je 4,73 – objašnjava dr Marisavljević. – Sada je ta razlika dostigla 6,4 odsto.
Na srpskom tržištu godišnje se proda lijekova za 300 miliona evra, a dnevni promet je oko 750.000 evra.
Gubitak od 6,4 odsto je ogroman – upozorava dr Marisavljević. – Razumijemo mi da država nema pare, ali proizvodnja lijekova je posao. Mi smo uvoznički zavisni. Uvozimo sirovine, repromaterijal, mašine, tehnologiju i sve to plaćamo u čvrstoj valuti. Za ova tri mjeseca otkako čekamo da se koriguju cijene lijekova, iz resornih ministarstava – trgovine i zdravlja, kao ni iz Vlade Srbije nismo dobili nikakav odgovor. Jedino je u štampi bilo najava da će cijene lijekova biti korigovane u prvoj nedjelji oktobra, ali to se nije desilo.
Daju i ispod cijene
Najveći promet lijekova ostvaruje se preko pozitivne liste, na kojoj je oko 1.700 raznih pakovanja, oblika i doza koji se izdaju o trošku osiguranja. A, većinu lijekova sa te liste, RZZO, u dogovoru sa proizvođačima, plaća 10 do 20 odsto ispod maksimalne cijene koju je odobrila Vlada Srbije. Iz kase osiguranja za lijekove koji se izdaju na recept i one koji se utroše u bolnicama godišnje se izdvaja više od 40 milijardi dinara. Novosti