BEOGRAD, Predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin izjavio je da su današnjim potpisivanjem međudržavnih sporazuma Srbije i Kazahstana stvoreni uslovi za ekspanzivnu bilateralnu ekonomsku saradnju, koja je do sada bila vrlo niska u odnosu na mogućnosti i kapacitete dvije zemlje.
Predstavnici ove dvije države danas su u Astani potpisali tri međudržavna sporazuma – o slobodnoj trgovini, o zaštiti investicija i o ukidanju viza, kao i Protokol o saradnji ministarstava spoljnih poslova.
Predsjednik PKS je sa kazahstanskim kolegom potpisao Sporazum o saradnji privrednih komora, a u saradnji sa Trgovinsko-industrijskom komorom Kazahstana održan je Biznis forum, na kome su učestvovala preduzeća iz obje zemlje.
Bugarin je istakao da, poslije potpisivanja sporazuma, Srbija ima slobodnu trgovinu sa carinskom unijom Rusije, Belorusije i Kazahstana, što bi trebalo da poveća konkurentnost srpske robe na tom tržištu.
On je podsjetio da je kazahstanska ekonomija u posljednjih desetak godina jedna od najbrže rastucih u srednjoj Aziji, tako da je sada pravi momenat za kvalitetno pozicioniranje srpske privrede.
Ono što je karakterisalo dosadašnju privrednu saradnju Srbije i Kazahstana bio je mali obim robne razmjene s obzirom na potencijale, sa konstantnim deficitom na srpskoj strani, naveo je Bugarin.
Predsjednik PKS je naglasio da je saradnju do sada karakterisala i uska struktura robne razmjene, odnosno dominacija kupoprodajnih odnosa, bez učesća dugoročnih viših proizvodnih oblika saradnje, i nerazvijena ili slabo razvijena finansijska i međubankarska saradnja.
Bugarin je naveo da su na današnjem Biznis forumu učestvovale jake srpske kompanije, a bilo je prisutno dosta ozbiljnih kompanija i investicionih fondova iz Kazahstana.
Sa srpske strane su učestovali “Energoprojekt”, “Galenika”, “Viktorija grupa”, “Cepter internešenel”, “Simpo”, “Lučić grupa”, “Krušik akumulatori”, “Tigar”, “Goša FOM”, “Plan produkt” i “Petrobart avia”.
Bugarin je istakao da se u Kazahstanu u narednih pet godina planiraju veliki infrastrukturni projekti u putnoj i željezničkoj mreži, vrijedni na desetine milijardi dolara, napominjući da srpske kompanije imaju dobre reference na tržištu te zemlje, gdje su već prisutni “Energoprojekt visokogradnja” i “Energoprojekt niskogradnja”.
Prema njegovim riječima, predstavnici Kazahstana pokazali su veliko interesovanje za saradnju sa kompanijom “Goša FOM”, kad su u pitanju proizvodnja metalurške, rudarske i opreme za eksploataciju nafte, zatim sa “Simpom” i “Tigrom”, a zainteresovani su i za kupovinu “Krušikovih” akumulatora za željeznička postrojenja. Tanjug