DOBOJ, Autoprevoznici za unutrašnji i međunarodni transport iz osam opština dobojskog regiona organizovali su štrajk u Doboju i sa više od 100 vozila nalaze se na raskrsnici magistralnih puteva koji iz Doboja vode za Tuzlu, Brod, Šamac i Zenicu.
“Udruženje prevoznika RS za unutrašnji i međunarodni transport, čiji smo i mi članovi, donijelo je odluku o stupanju u štrajk, nezadovoljno izmjenom Pravilnika o primjeni licenci za vozila i vozače u teretnom drumskom prevozu”, rekao je Srni predstavnik Štrajkačkog odbora ovog udruženje za dobojski region Slađan Davidović.
On je naglasio da novac “koji se zahtijeva iz Sarajeva” ne odgovara ekonomskoj stvarnosti i mogućnostima prevoznika, jer izdavanje licence za jedno vozilo košta 18.000 KM, a uplata za svakog vozača 900 KM i 1.700 KM na ime prevoznika.
“To je prevelika suma koju ne može sebi da priušti nijedan prevoznik”, rekao je Davidović, navodeći da svi prevoznici iz RS imaju legalno izdate licence nadležnog ministarstva RS koje važe do 2014. godine i koje zvanično nije niko poništio.
On je dodao da im dosadašnje licence nije niko tražio na prostoru zemalja okruženja, osim Granične policije BiH, te da je novo izdavanje licenci samo “interes” Ministarstva transporta i komunikacija BiH.
“Danas ćemo ostati 24 sata, a kasnije, ako se ne uradi ništa na normalizovanju našeg transporta, krenućemo u radikalnije mjere, ne samo na dobojskom području, već u cijeloj Srpskoj, koje će imati indirektnog uticaja i na transport u cijeloj BiH”, rekao je Davidović.
Dobojskom regionu, osim opštine Doboj, pripadaju i Brod, Vukosavlje, Derventa, Donji Žabar, Modriča, Pelagićevo, Petrovo, Teslić i Šamac sa putnom mrežom od 260 kilometara magistralnih i 310 kilometara regionalnih puteva.
Autoprevoznici širom Republike Srpske stupili su danas u mirne proteste nezadovoljni Pravilnikom o uslovima i postupku izdavanja licenci za obavljanje međunarodnog drumskog prevoza putnika, potvrdio je Srni predsjednik Upravnog odbora Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS Stojan Bajić.
U Ministarstvu transporta i komunikacija BiH 24. avgusta usvojen je i potpisan Protokol o uspostavljanju prelaznog perioda, odnosno perioda tolerancije od 45 dana za punu primjenu Pravilnika o uslovima i postupku izdavanja licenci za obavljanje međunarodnog drumskog prevoza putnika, tereta i opasnih materija. Odredbama Pravilnika definisan je rok nakon kojeg prevoznici neće moći obavljati međunarodni drumski prevoz ako ne posjeduju licence koje im je izdalo Ministarstvo transporta i komunikacija BiH.