BEOGRAD, Hladan početak oktobra, uoči starta grijne sezone, većina toplana u Srbiji dočekuje sa zebnjom. Uprkos tome što su remonti završeni na vrijeme, cijena mazuta koju Naftna industrija Srbije (NIS) traži nije prihvatljiva daljinskim sistemima grijanja. A kako kažu u Udruženju toplana, sa hladnim radijatorima bi mogli da se suoče Priboj, Majdanpek, Trstenik i Zaječar koji imaju zaostale dugove prema NIS-u.
U većini gradova Srbije, temperatura vazduha neće preći 15 stepeni Celzijusa do naredne nedjelje, kada će 15. oktobra zvanično početi grijna sezona. Tople probe za ispitivanje sistema daljinskog grijanja već su otpočele u većini gradova, ali u toplanama strahuju da predstojeću zimu neće moći da preguraju kako je planirano.
– Cijena mazuta je neprihvatljiva, ali zbog monopola NIS-a nemamo izbora – kaže predsjednik Udruženja toplana Milovan Lečić, sastanka sa predstavnicima NIS-a.
– Moraćemo da pristanemo, ali to otvara pitanje kako ćemo platiti isporuke. Bojim se da grijna sezona neće moći da se odvija kao što je predviđeno.
Prema njegovim rečima, veliki dio prošlogodišnjeg duga toplana prema NIS-u je izmiren, i sada iznosi oko 90 miliona dinara. Ali, jedini trgovac mazutom u zemlji ne spušta cijenu od oko 473 dolara po toni bez PDV-a, zbog neizmirenih dugovanja.
– Ovaj dug je mali procenat u odnosu na ukupnu vrijednost isporuka – tvrdi Lečić. – Među najugroženijim gradovima su Priboj, Majdanpek, Trstenik i Zaječar koji duguju NIS-u iz ranijih godina.
Ovaj problem nastao je naročito u dijelovima zemlje gdje je stanovništvo lošeg materijalnog stanja, pa ne može da plati račune za grijanje.
Ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić je, međutim, nedavno izjavio da će se korisnici daljinskog grijanja u Srbiji ove zime zagrijati kao i prethodnih.
– Postoji dovoljno energenata, a sistemom mjera obezbijedićemo likvidnost svih u sistemu – uvjerava Škundrić. – To nije zadatak vlade, već lokalnih samouprava, ali razumijemo poteškoće koje su naslijeđene. Ali, više od dvije trećine građana ne koristi sisteme daljinskog grijanja, već obezbeđuju onoliko energenata koliko im treba.
Vojvodina spremna
Grijanje u Vojvodini ove zime trebalo bi da se odvija bez problema. Jer, preduzeća “Elektrovojvodina”, “Srbijagas”, “NIS Petrol” i “Novosadske toplane” juče su saopštila da su spremna za predstojeću grijnu sezonu. U pokrajinskom sekretarijatu za energetiku kao problem vide prosječnu starost energetske mreže koja iznosi od 20 do 30 godina. Novosti