BEOGRAD, Roditelji koji imaju studente najbolje znaju kako sastavljaju kraj sa krajem u situaciji kada je prosječna plata u Srbiji jedva 35.000 dinara. Iako se može reći da upis “na budžet” bar donekle ublažava troškove iz kućnog budžeta, mora se izdvojiti novac za udžbenike, pribor, a za studente koji su iz unutrašnjosti i nisu uspjeli da se smjeste u studentski dom, tu su i kirije.
Akademcu je, u najštedljivijoj varijanti, mjesečno potrebno između 200 i 300 evra, pod uslovom da ne stanuje privatno. Tu su uračunati ishrana, prevoz, prijava ispita… Roditelji, tako, za svog studenta treba da izdvoje jednu prosječnu platu svakog mjeseca.
U najtežoj situaciji su studenti umjetničkih fakulteta i arhitekture. Bez obzira na to što ne plaćaju školarinu, sami moraju da kupuju sve neophodne materijale za rad. Na fakultetima ništa od ovoga ne dobijaju. U razgovoru sa studentima arhitekture saznali smo da im za ovo godišnje treba između 300 i 400 evra. Poseban problem je što ne postoje udžbenici, pa moraju da kopiraju skripte…
Na društvenim fakultetima situacija je malo drugačija. Studenti koji su na budžetu plaćaju udžbenike, a prosječna cijena knjige je oko 1.000 dinara. Mogu se kupiti i skripte, koje su oko 400 dinara po primjerku. Ispiti koštaju različito od fakulteta do fakulteta – kreću se između 600 i 1.000 dinara.
– Cijena udžbenika na našem fakultetu je od 1.000 do 3.000 dinara – kaže prof. dr Marko Backović, dekan Ekonomskog fakulteta. Svi studenti imaju pravo da prva tri puta ne plaćaju polaganje ispita.
Prema riječima Dragiše Potića, šefa sektora za izdavaštvo i informisanje na Pravnom fakultetu, samofinansirajući studenti svih godina dobijaju besplatne udžbenike. Oni koji studiraju o trošku države kupuju knjige, čija je prosječna cijena oko 800 dinara. Novosti