BEOGRAD, Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji minimalne novčane kazne za pojedine prekršaje povećane su nekoliko puta.
Definisana je i mogućnost zabrane djelatnosti do tri godine, saznajemo u Poreskoj upravi.
Pravno lice ili preduzetnik koji ne podnese poresku prijavu, ne obračuna i ne plati porez u propisanom roku, država će kazniti novčanom kaznom od 15 do 20 odsto iznosa poreza. Minimalna novčana kazna za pravna lica sada je veća četiri puta i iznosi 100.000 dinara dok je za preduzetnike ostala 12.500 dinara.
Preduzeća koja ne podnesu poresku prijavu, ali zato obračunaju porez, koji, međutim, ne plate u roku, imaće nešto manju kaznu – od 10 do 15 odsto iznosa poreza. Praktično, minimalna kazna za preduzetnike biće 10.000 dinara, a za pravna lica 100.000 dinara, što je rast za pet puta. Ista minimalna kazna slijeduje i u slučaju da privrednici podnesu poresku prijavu i obračunaju porez, ali ga ne plate.
Za pravna lica koja plate i obračunaju porez, ali ne podnesu poresku prijavu, minimalna novčana kazna je takođe 100.000 dinara, a za preduzetnike 10.000 dinara umjesto ranijih 5.000 dinara.
Zakonom je definisana i mogućnost zabrane vršenja djelatnosti od šest mjeseci do tri godine, i to za obveznike koje ponove poreski prekršaj u roku od dvije godine.
Takođe, ako obveznik samoinicijativno prijavi poreski prekršaj, a prije poreske kontrole ili podnošenja zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, Poreska uprava neće podnositi zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka. Obveznik će izbjeći i kaznu za prekršaj, ukoliko plati poreski dug.
Zakonom je izmjenjen i redoslijed naplate poreskog duga. Svi koji kasne sa izmirenjem obaveza sada prvo plaćaju glavni dug, pa dug po kamati i, na kraju, troškove postupka. Izmjena stupa na snagu 1. januara 2011. godine. Blic