BEOGRAD, Srbija za godinu dana, kako procjenjuje Svjetski ekonomski forum, nije napredovala po pitanju konkurentnosti. Sa 93. mjesta, u konkurenciji 133 ekonomije, Srbija je spala na 96. doduše u krugu 139 zemalja. Iako su ostale mahom slične ocjene kao i prošle godine, po rangu je zabilježen pad u velikom broju parametara, jer su ostale svjetske ekonomije očigledno u međuvremenu napredovale.
Institucije Srbije i dalje drže ocjenu 3,2, od maksimalnmih sedam. Zauzele su, međutim, 10 “stepenika” lošiju – 120. poziciju. Po pitanju infrastrukture, s druge strane, po ocjeni svjetskih ekonomista, zabilježen je napredak na 93. mjesto, u odnosu na prošlogodišnju 107. poziciji. Za dva mjesta Srbija je bolje plasirana i u slučaju makreokonomskog okruženja – 109. je od 139 zemalja.
Ubjedljivo najlošije rangirani segment srpskog poslovnog ambijenta je nivo tržišne dominacije. Po tom pitanju je tek 138. u svijetu. Od Srbije je lošija samo – Mongolija. Sljedeća “bolna” tačka srpske ekonomije je i efikasnost antimonopolske politike. Pozicija je 137, a ovaj problem od Srbije gore rješavaju samo Jermenija i Venecuela.
Srbija je podjednako neuspješna i u zaštiti interesa manjinskih akcionara – 138. mjesto, u odnosu na 128. prošle godine. Poražavajuća je situacija i sa odlivom mozgova. Ma koliko se trudili, najavljivali i obećavali da će mlade stručnjake zadržati u zemlji, Srbiji to očigledno ne polazi za rukom. Neslavno 136. mjesto, četiri pozicije niže nego prošle godine. Gori su Svaziland, Bosna i Hercegovina i Kirgizija. Na dnu ljestvice, 135. mjestu, Srbija je i u slučaju saradnje radnika i poslodavaca, 22 mjesta lošije nego prošle godine.
Kako pokazuje istraživanje Svjetskog ekonomskog foruma, ne poštuju se mnogo ni vlasnička prava. To pitanje je važnije u 121 zemlji, a svega 17 država tretira ga lošije.
Srbija se ne može nikako pohvaliti efikasnošću u rješavanju sporova, jer je na 132. mjestu. Teret vladine regulative u Srbiji je prilično težak, teži je još samo u osam svjetskih ekonomija. Ekonomisti vjeruju i da u Srbiji postoji favorizovanje u državnim odlukama, jer po je ovom pitanju zabilježeno 125. mjesto.
Cijene po planu rastu
Cijena na malo u septembru 2010. u odnosu na isti period prethodne godine iznosi 8,7 odsto, a rast troškova života 7,2 odsto. – Na osnovu tih podataka procjenjujemo da će se međugodišnji rast potrošačkih cijena u septembru kretati oko 7,5 odsto, što je u okviru dozvoljenog odstupanja od cilja za ovaj mjesec (6,5 plus minus dva odsto).
Prilično dobri
Zdravstvo i osnovno obrazovanje su oblasti u kojima Srbija dobro stoji po ocjeni Svjetskog ekonomskog foruma. Prva je na listi po pitanju malarije, pošto ona u Srbiji uopšte nije uticala na biznis i nije zabilježen nijedan slučaj ove bolesti. Po kvalitetu osnovnog obrazovanja zauzima 62. mjesto. Novosti