PEKING, Rast kineske industrijske proizvodnje ubrzao je u septembru nakon sporijeg tempa sredinom godine, prigušujući bojazni da bi globalna privreda mogla ponovno kliznuti u recesiju, ali su ostale vodeće azijske privrede pokazale naznake slabosti.
Službeni kineski indeks menadžera nabave (PMI) porastao je u septembru na 53,8 bodova, s 51,7 bodova u avgustu, osjetno nadmašivši očekivanja analitičara koji su predvidjeli njegov rast na 52 boda. Vrijednosti iznad 50 bodova očituju rast aktivnosti dok one niže ukazuju na njihov pad.
“Indeksi menadžera nabavke jako su dobra osnova za prognoze o industrijskoj proizvodnji u Kini i pričaju nam prekrasnu priču”, kazao je Rob Henderson iz National Australia Banka u Sydneyu. “Strah od značajnog pada pokazao se neutemeljenim i to bi trebalo prigušiti većinu strahovanja u vezi s prognozama za svjetsku privredu”, dodao je.
Indijska industrijska proizvodnja zabilježila je u septembru rast 18ti uzastopni mjesec, ali je on usporio na najniži nivo u 10 mjeseci, pokazao je indeks menadžera nabavke koji izrađuje britanska banka HSBC, kliznuvši u septembru na 55,1 bod, s avgustovskog 57,2 boda.
Australijska je ipak industrijska proizvodnja u septembru zabilježila prvi pad u ovoj godini, zbog snažnog australijskog dolara i slabe domaće potražnje. Tako je odgovarajući indeks u septembru kliznuo na 47,3 boda, s 51,7 bodova u avgustu.
Isti je trend zabilježen i u Južnoj Koreji, gdje se industrijska proizvodnja smanjila prvi puta od februara prošle godine, uz pad odgovarajućeg pokazatelja na sezonski prilagođenih 48,8 bodova, s 50,9 bodova u avgustu. PMI se inače temelji na podacima o novim narudžbama, zaposlenosti, izvozu i neizvršenim narudžbama. Hina