BEOGRAD, Ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje Oliver Dulić izjavio je danas da sve firme koje učestvuju u projektima koje finansira država prvo treba da isplate novac radnicima, pa tek onda da izmiruju dugovanja.
“Moje insistiranje i ministra za infrastrukturu Milutina Mrkonjića, kao i cjele vlade, biće da svi koji dobijaju novac od države moraju prvo da isplate novac radnicima”, izjavio je Dulić novinarima, na skupu u okviru trodnevne evropske konferenciji Internacionale radnika građevinarstva i šumarstva (BWI), koja se održava u Beogradu od 29. septembra.
Dulić je kazao da će od toga kako se firme odnose prema svojim radnicima zavisiti ko će učestvovati u projektima koje finansira država i da to može da garantuje za svoju oblast, odnosno sektor visokogradnje.
“Nijedan projekat koji se bude realizovao novcem poreskih obveznika i koji podrazumjeva aktiviranje građevinskog sektora ne može da se radi pod uslovima da radnik ne prima platu i da mu se ne plaćaju porezi”, rekao je ministar, istakavši da će to biti strogo kontrolisano.
On je naveo da Vlada Srbije neće pobjeći od odgovornosti prema radnicima i da će biti upumpano dovoljno novca u građevinarstvo, zahvaljujući vladinim mjerama, da bi se građevinskih firmama omogućilo da rade i da mogu da ispoštuju svoje obaveze prema zaposlenima.
“U poslednjih nekoliko mjeseci se intenzivirao razgovor između Vlade Srbije, sindikata i poslodavaca. Ako su poslodavci dovoljno solidarni kada treba da razgovaraju sa vladom da dobiju poslove, onda treba da pokažu istu toliku solidarnost kada razgovaraju sa sindikatima”, dodao je ministar.
Generalni sekretar Internacionale radnika građevinarstva i šumarstva Ambet Juson je istakao da Vlada Srbije mora da obezbijedi građevinskim radnicima u zemlji da sa poslodavcima postignu dogovor oko potpisivanja kolektivnog ugovora.
U Evropi je u građevinskom i drvnom sektoru posao ove godine izgubilo oko milion radnika, dok se u naredne dvije godine očekuje da će bez posla ostati još oko dva miliona radnika, kazao je Juson, ističući da je ekonomska kriza svuda u svijetu teško pogodila te oblasti.
On je dodao se radnicima mora obezbijediti dostojanstven rad i sigurnost radnog mjesta.
Predsjednik Granskog sindikata građevinara “Nezavisnost” Ranko Drljević je naveo da ove godine u Srbiji od oko 100.000 građevinskih radnika radi samo 30.000 i izrazio očekivanje da će u 2011. biti bolji bilans, zbog vanrednih mjera države.
On je najavio da će 4. oktobra ponovo početi pregovori oko potpisivanja granskog kolektivnog ugovora Saveza samostalnih sindikata i “Nezavisnosti” sa Unijom poslodavaca Srbije.
Predsednica Samostalnog sindikata putara Srbije Sonja Vukanović je rekla da najviše problema imaju sa “Nibens grupom”, koja učestvuje u izgradnji putnog Koridora 10 u Srbiji, jer ta grupacija ne isplaćuje redovno zarade zaposlenima.
Ona je kazala da “Putevi Srbije” redovno servisiraju svoje dugove i postavila pitanje kako je moguće da se neke firme toliko prezaduže da posle ne mogu da isplate radnike, dobavljače i podizvođače.
Internacionala radnika građevinarstva i šumarstva je jedan od najvećih granskih sindikata, koji ima više od 12 miliona članova iz oko 130 zemalja. Tanjug