LIVNO, Na području opštine Livno krajem avgusta ove godine bilo je 3 230 penzionera, od kojih 2 048 ili 73 odsto prima penziju do 300 KM – podaci su Udruženja penzionera ove opštine.
Zamjenik predsjednika i član Izvršnog odbora Udruženja penzionera Augustin Čović potvrdio je Srni da se materijalni i socijalni položaj penzionera, kako u Federaciji BiH tako i u Livanjskom kantonu, sve više pogoršava, što je s jedne strane posljedica politike vlasti prema ovoj kategoriji, a s druge negativnog uticaja ekonomske krize na materijalni status penzionera.
Govoreći o teškom ekonomskom i socijalnom statusu penzionera u opštini Livno, Čović je rekao da penziju do 200 KM ima oko 700 penzionera ili 22 odsto ove populacije, a do 1.000 KM samo 19 korisnika ili 0,6 odsto od ukupnog broja penzionera u ovoj opštini.
Prema njegovim riječima, većina penzionera u opštini Livno i Livanjskom kantonu spada u kategoriju socijalnih slučajeva jer od mizernih penzija ne mogu platiti ni režije, a da se ne govori o zelenoj pijaci koja je, kako je rekao, najskuplja u BiH.
“Livanjski penzioneri plaćaju i najveću godišnju premiju zdravstvenog osiguranja u FBiH od 30 KM koju većina nije u mogućnosti uplatiti, a naši zahtjevi kantonalnom Zavodu za zdravstveno osiguranje da penzioneri budu oslobođeni plaćanja premije koja ih oslobađa participacije u zdravstvenim uslugama, nisu naišli na razumijevanje”, rekao je Čović.
On je dodao da najteže žive penzioneri koji nemaju djece, koji traže pomoć i milostinju drugih, dok zaposleni u javnom sektoru, državnim institucijama i javnim preduzećima imaju dva do tri puta veću naknadu za topli obrok od najniže penzije u FBiH, što je ocijenio kao ponižavajuće, sramotno i nedopustivo.