VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) planira da sprovede prinudnu provjeru stanja finansijskih sektora 25 sistemski važnih zemalja, s dovoljno velikim finansijskim sektorima da bi mogli destabilizovati globalnu ekonomiju, u nastojanju da spriječi novu svjetsku finansijsku krizu.
Do sada je MMF ocjenjivao finansijske sektore svojih članica na dobrovoljnoj bazi, podsjetio je Rojters.
Zemlje koje će biti podvrgnute provjeri su SAD, Britanija, Turska, Švajcarska, Švedska, Španija, Južna Koreja, Singapur, Indija, Japan, Kina, Njemačka, Australija, Austrija, Belgija, Brazil, Kanada, Francuska, Holandija, Italija, Hongkong, Irska, Rusija, Meksiko i Luksemburg.
Te zemlje učestvuju sa blizu 90 odsto u globalnom finansijskom sistemu i sa 80 odsto u svjetskoj ekonomskoj aktivnosti, ukazao je MMF.
“To predstavlja ozbiljan korak ka pooštravanju ekonomskog nadzora Fonda, neophodnog kako bi se izvukle sve lekcije iz nedavne krize, proistekle iz debalansa u velikim zemljama”, navedeno je u saopštenju.
MMF će utvrditi moguće izvore slabosti u finansijskim sektorima tih zemalja, ocijeniti osnove politike finansijske stabilnosti svake od njih i mogućnosti za upravljanje finansijskim krizama.
Fond je u julu objavio izvještaj o SAD, ocijenivši da finansijski sistem te zemlje ostaje krhak i da će njenim bankama, za slučaj dodatnih ekonomskih stresova, možda biti potrebno čak 76 milijardi dolara kapitala. Tanjug