SARAJEVO, Između 30 i 40 službenika mikrokreditnih organizacija u Federaciji BiH otpušteno je sa posla zbog nepravilnosti u radu sa žirantima.
Potvrdili su ovo u Agenciji za bankarstvo FBiH, konstatujući kako je to dijelom rezultat mjera koje su oni preduzeli, ali i koraka koje su učinile same organizacije kako bi raščistile u svojim redovima.
Upravni odbor Agencije još je prije nekoliko mjeseci najavio da će preduzeti mjere protiv pojedinih mikrokreditnih organizacija i fondacija koje sežu i do oduzimanja dozvola za rad.
Iako se spekulisalo da bi bez dozvole mogle ostati dvije mikrokreditne organizacije, to se nije dogodilo.
“Nastojimo da sačuvamo organizacije, jer su u tom slučaju manje štete nego da u njima budu pokrenuti stečajevi i likvidacije.
Zavisno od organizacija, preduzimamo blaže ili strože mjere. Izdajemo naloge kojima tražimo saniranje stanja, a u alternativnim slučajevima predlažemo spajanje ili pripajanje drugim organizacijama. Oduzimanje dozvole je krajnja mjera kojoj još nismo pribjegli”, kazao je Miroslav Krezić iz sektora za pravnu podršku Agencije za bankarstvo FBiH.
Nije želio otkriti protiv kojih mikrokreditnih organizacija su preduzete mjere, ali je rekao da su među njima, osim jednog broja manjih društava, i pojedine velike organizacije.
“U ovom sektoru doći će do pripajanja i spajanja nekih društava, dijelom iz nužde, zbog problema u radu, ali dijelom i dobrovoljno, kao što je slučaj s pojedinim organizacijama u Tuzlanskom kantonu”, rekao je Krezić i dodao kako ovaj sektor prolazi porođajne muke koje je uz labavije propise i veću izloženost nego u bankama pratila i nedovoljna obučenost kadra.
U mikrokreditnim organizacijama klijenti su najčešće varani falsifikovanjem dokumenata, čime je osobama koje su jednom bile žiranti stavljano da su žiranti na više kredita ili davanjem kredita na iznos iznad zakonom propisanog iznosa. Uočena je i praksa vraćanja novca na terenu, kod kuće ili na imanju klijenta, a ne u prostorijama MKO, a što je ostavljalo prostor za manipulacije. Nezavisne novine