PRIŠTINA, Pet kompanija izrazilo je zainteresovanost da učestvuje u privatizaciji Pošte i Telekoma Kosova (PTK), kažu u Međuministarskoj komisiji za privatizaciju PTK. Međuministarska komisija je 4. avgusta objavila tender za iskazivanje interesovanja za privatizaciju 75 odsto PTK.
Na taj tender su se do sada prijavile – AlbTelecom (Albanija), u većinskom vlasništvu turskih kompanija Calik Grup i Turk Telekom, hrvatski Telekom, čiji je većinski vlasnik Dojče telekom, Oraskom (Egipat), Telekom Austrija i Sabafon (Jemen).
Komisija za privatizaciju PTK-a je saopštila da su zainteresovane kompanije renomirani međunarodni operateri, čime je, kako se navodi, potvrđeno interesovanje za PTK. Cilj pretkvalifikacionog tendera je izbor investitora koji posjeduju neophodni pravni, finansijski i tehnički kapacitet za učešće na tenderu za privatizaciju PTK-a.
Telekom Srbije najavio je da će poslati upozorenje potencijalnim investitorima i investicionim bankama da ne kupuju Pošte i Telekom Kosova pošto je, kako se navodi, riječ o spornoj imovini otetoj od Telekoma Srbije.
Sa druge strane, PTK i UNMIK su saopštili da je PTK nova kompanija koju je formirao UNMIK poslije sukoba na Kosovu.
PTK pruža usluge fiksne i mobilne telefonije i poštanske usluge putem svojih brendova Telekom Kosova, Vala i Pošta Kosova. Očekuje se da će vlada Kosova, u transakciji prodaje svog vlasničkog učešća od 75 odsto u PTK, prodati samo telekomunikacioni dio poslovanja.
Kompanija ima preko 1,2 miliona korisnika mobilne telefonije i opslužuje oko 84.000 linija u fiksnoj mreži. Lane je PTK zabilježio prihode od 145 miliona evra i neto dobit od 44 miliona evra.
Većinski vlasnik Hrvatskog telekoma je Dojče telekom sa učešćem od 51 odsto, Fond hrvatskih branilaca iz domovinskog rata posjeduje sedam odsto, dok hrvatska vlada drži 3,5 odsto. Ostatak od 38,5 odsto akcija je u rukama privatnih i institucionalnih investitora. Beta