BRISEL, Iako bi bilo moguće da vize za BiH i Albanije budu ukinute i prije 19. decembra, neke članice EU tome se protive, javio je dopisnik Srne iz Brisela.
Osim što ove dvije zemlje nisu ispunile neke od postavljenih uslova za viznu liberalizaciju, razlog zbog kojeg se nije insistiralo na ranijem ukidanju viza građanima BiH i Albaniji bilo je i neraspoloženje javnog mnjenja u EU prema bilo kakvim pozitivnim signalima za balkanske zemlje i za proširenje na Balkan, saznaje Srna u diplomatskim krugovima.
Zemlje članice Unije odlučile su da BiH i Albaniji daju “zeleno svjetlo”, ali, istovremeno, ne žele da njihovi građani steknu utisak da su to zeleno svjetlo dale olako i prebrzo.
Primjer za to je Francuska, koja želi da bude biti sigurna da su svi kriterijumi ispunjeni, iako je iza kulisa dala na znanje da neće ometati proces ukidanja viza.
“Nemojte se bojati da ćemo mi kočiti u datom trenutku. Ali, nedavna odluka predsjednika /Francuske Nikole/ Sarkozija u vezi sa repatrijacijom rumunskih Roma, iako kritikovana u Briselu, donijela mu je značajan porast popularnosti kod kuće. Klima je takva da građani Francuske nisu raspoloženi, uglavnom iz ekonomskih razloga, da vide bilo koga novog u EU”, rekao je francuski izvor u neformalnom razgovoru za Srnu.
Isti izvor je istakao da liberalizaciju viza za BiH i Albaniju neki mogu da protumače kao udar na tržište rada i njihova radna mjesta. “Mi znamo da nije tako, ali moramo biti malo oprezniji”, objasnio je francuski izvor.
Belgija, koja ovih šest mjeseci vodi poslove Unije, dala je na znanje da želi da se proces liberalizacije viza za BiH i Albaniju odvija “glatko”, ali bez velikih najava i velike pompe. Razlog za to, takođe, se traži u nesigurnosti evropskih građana prema proširenja EU.
U finalnom izvještaju Evropske komisije, u kojem se konstatuje da su BiH i Albanija ispunile kriterijume koje su zemlje EU-a tražile da bi se ukinule vize, naglašava se i da će Evropska komisija nastaviti monitornig primjene tih uslova. Objašnjenje je da se na taj način nastoji evropska javnost primiriti i uvjeriti da odluka o ukidanju viza nije donesena naprečac.