BRISEL, U mnogim evropskim zemljama sindikati su podržali inicijativu da se održi panevropski štrajk, kao odgovor na oštre mjere štednje koje su vlade prisiljene da preduzimaju da bi ublažile posljedice teške ekonomske krize.
U znak međusobne solidarnosti za 29. novembar je zakazan sveevropski štrajk, u kome će, kako se najavljuje, učestovati sindikati mnogih zemalja “starog kontinenta”, izvještavaju agencije.
To će, zapravo, biti nastavak talasa protesta koji su ovog ljeta i početkom jeseni potresli Grčku, Francusku, Rumuniju i Britaniju, a nesto ranije Španju, Portugal, Italiju, Češku, Njemačku.
Jesenji talas štrajkova potvrđuje da mnoge zemlje, i pored početnih znakova oporavka, još nisu izašle iz ekonomske krize, pogotovo one koje su se suočile sa recesijom. Mnoge vlade zbog toga uvode rigorozne mjere štednje – smanjuju plate, otpuštaju zaposlene u javnom sektoru, pomjeraju starosnu granicu za odlazak u penziju, što izaziva veliko nezadovoljstvo.
U najtežoj je situaciji i dalje Grčka koju štrajkovi potresaju praktično cijelog ljeta. Radnici gotovo svakodnevno izlaze na ulice Atine i Soluna i ozbiljno potkopavaju vladin program oporavka.
“Mi ćemo tek lansirati novi početak sindikane borbe”, najavljuju u sindikalnoj konfederaciji ADEDY, koja okuplja radnike i službenike u javnom sektoru.
Talas štrajkova potresa i Francusku, gdje je prije dva dana na ulice Pariza izašlo milion ljudi koji protestvuju zbog poštravanja uslova za sticanje penzije.
Krajem ovog i početkom idućeg mjeseca protesti se najavljuju u Britaniji, Grčkoj, Francuskoj, Litvaniji, Rumuniji, Sloveniji i drugim zemljama, javljaju agencije. Tanjug