BEOGRAD, Uspješnost i stabilnost poslovanja „Galenike“ ukazuje da se odluka države da ovu firmu, do daljeg, ne privatizuje pokazala kao vrlo dobra, kaže za „Novosti“ Nenad Ognjenović, generalni direktor „Galenike“.
.
* Možete li, kao državno preduzeće, da parirate snažnim privatnim farmaceutskim firmama koje rade na ovom tržištu?
– Nije važno da li je neka kompanija privatna ili državna. Bitno je da je svjesna svoje odgovornosti i da obezbijeđuje kvalitetne i jeftine lijekove. Mi ispunjavamo sve standarde koji su u farmaceutskoj industriji postavljeni, a upravo smo završili i fabriku čvrstih proizvoda. Pokušavamo da osavremenimo proizvodnju. Trenutno je registrovano i u procesu registracije oko 30 novih preparata. Pored toga, naša obaveza je i da ovom tržištu obezbijeđujemo kvalitetne i jeftine lijekove i da, u tom smislu, građani imaju sigurnost.
* Da li onda država, preko Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja, najviše lijekova i kupuje od „Galenike“?
– U periodu od januara do juna 2010. godine prepisano je 5.880.811 recepata za lijekove iz asortimana „Galenike“. Mi nemamo nikakve prednosti u plasmanu svojih proizvoda. Prosječna vrijednost „Galenikinog“ lijeka je 217 dinara, a jedna kutija stranog lijeka ima prosječnu cijenu 811 dinara.
* Koliko se, uopšte, na tržištu prodaju domaći lijekovi?
– Domaća farmaceutska industrija snabdijeva tržište Srbije sa 80 odsto kutija lijekova, a strani proizvođači sa 20 odsto. Finansijski kolač dijeli se, međutim, 50:50. „Galenika“ sa svojom paletom lijekova plasira 20 odsto ukupno prodatih kutija koje vrjednosno čine svega 10,28 odsto tržišta.
* Problem nelikvidnosti pogađa i veledrogerije, pa samim tim i farmaceutsku industriju. Koliko čekate naplatu?
– Tradicionalni distributeri lijekova jesu u poteškoćama, za šta imam razumjevanja, s obzirom na to da jeste vrlo teško poslovati u uslovima krize. Ipak, vjerujemo da je moguće ovaj problem ublažiti i na tome ćemo se, u okviru cijele industrije, angažovati u narednom periodu. Na naplatu za isporučenu robu čeka se u prosjeku oko 300 dana, što je jako dug period. S druge strane, i pored problema sa naplatom, proizvoda „Galenike“ na tržištu ima dovoljno i u količinama i u asortimanu.
* Posljednjih mjeseci često se pominju nestašice pojedinih vrsta lijekova. Ima li među njima i vaših proizvoda?
– Na tržištu nema „baktrima“, za šta je razlog isključivo u licencnom partneru. Naime, cijena nabavke sirovine je viša od one koju RZZO može da plaća. Svi ostali lijekovi iz naše fabrike dostupni su na tržištu u uobičajenim količinama.
Etika
* Učestvuje li „Galenika“ u nagrađivanju ljekara koji promovišu njene proizvode?
– Saradnja između lekara i farmaceuta postoji svuda u svijetu. Ova saradnja uspostavlja se, prije svega, u cilju što uspješnijeg lječenja onih kojima je potrebna pomoć. Jasno je da lekari moraju da upoznaju nova dostignuća u farmaciji, a kako bi to bilo moguće i „Galenika“ organizuje stručna predavanja. U posljednje vrijeme bilo je dosta govora o zloupotrebama u tom odnosu ljekara i farmaceuta, ali vjerujem da ne treba nešto što je normalno i u interesu samih pacijenata poistovećivati sa pokušajima kršenja zakona. Novosti