BANJALUKA, Stanovnici Srpske neredovno plaćaju račune za utrošenu struju, vodu i grijanje, zbog čega komunalna preduzeća imaju višemilionska potraživanja, a najviše “Elektroprivreda RS”, kojoj potrošači duguju oko 298 miliona maraka.
Direktor Direkcije za distribuciju “Elektroprivrede RS” Dalibor Muratović rekao je da ukupna dugovanja stanovnika za utrošenu električnu energiju, bez aktivnih ugovora o reprogramu, iznose oko 298 miliona maraka, što je konstantna cifra u posljednjih pet godina.
– Dugovanja domaćinstava u Srpskoj iznose 150.000.000 maraka, što čini približno polovinu ukupnih dugovanja za utrošenu električnu energiju, dok ostatak otpada na preduzeća – istakao je Muratović.
Predstavnici vodovoda i toplana širom RS kažu da najviše problema imaju zbog dugovanja stanovnika, koja su se nakupila u posljednjih desetak godina, te da su zbog neizmirenih dugova prisiljeni da ih tuže ili isključuju sa mreža.
– U Banjaluci trenutna dugovanja za utrošenu vodu iznose oko 15 miliona maraka, a zbog dugogodišnjeg neplaćanja duga tužbama se potražuje osam miliona maraka – rekla je portparol banjalučkog “Vodovoda” Anđelka Vilendečić i dodala da su najveći dužnici za utrošenu vodu domaćinstva, ali da ima i veliki broj preduzeća koja nisu izmirila svoje obaveze.
Slična situacija je i u Bijeljini, gdje stanovnici komunalnom preduzeću “Vodovod i kanalizacija” duguju oko 1.000.000 maraka.
– Oko 50 odsto dugovanja za utrošenu vodu pripada preduzećima, dok preostalih 50 odsto duguju domaćinstva – rekao je saradnik za odnose sa javnošću u ovom preduzeću Stojadin Knežević.
Bolja situacija nije ni u toplanama u Srpskoj, gdje kažu da je najveći problem dugovanja proistekao zbog neplaćanja obaveza duži niz godina.
U banjalučkoj “Toplani” rekli su da su najveći dužnici stanovnici čiji su se dugovi gomilali godinama, te da je trenutna naplativost dobra.
– U Banjaluci je trenutna naplativost dugovanja za grijanje oko 80 odsto, tako da se 20 odsto od ukupnih potraživanja odnosi na dugovanja koja su se iz godine u godinu prenosila – kazala je portparol banjalučke “Toplane” Žaklina Mijatović.
Ona je naglasila da će “Toplana” tužiti dugogodišnje velike dužnike za grijanje, a pojedina domaćinstva i preduzeća isključivati sa toplovodne mreže.
Direktor komunalnog preduzeća “Toplana” u Istočnom Sarajevu Dragan Janković rekao je da dugovanja preduzeća i domaćinstava za grijanje iznose oko 170.000 maraka.
– Za grijanje nam najviše duguju preduzeća i vlasnici poslovnih prostora, od kojih već duže vrijeme tražimo da izmire svoje obaveze – kazao je Janković.
Grijna sezona
U toplanama u RS rekli su da stanovnici koji nisu izmirili svoje obaveze za grijanje treba to da urade do 15. oktobra, kada zvanično počinje grijna sezona, kako bi izbjegli isključivanje sa toplovodne mreže. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Oni koji nisu članovi SNSD-a ne mogu imati više od 100 KM duga jer se odmah isključuju.Nešto ne mogu da se sjetim ko su onda mogući dužnici.Zato Muratoviću nema potrebe da se praviš lud i da za dug od 150 miliona KM upireš prst u cjelokupno stanovništvo RS.
to su dugovanja stanovništva od prije 15-tak godina, koje je grčka vlada izmirila kao donaciju narodu RS. Muratović lupeta kao što veliki broj rukovodstva elektroprivrede lupeta. Oni žive u svojim stranačkim oblacima i uopšte nisu sa narodom. Rukovodstva komunalnih, vodovodnih, medicinskih ustanova, i drugih preduzeća i institucija čiji su direktori stranački postavljeni najviše duguju jedni prema drugima i to je istina. Kada bi se izvršila multilateralna kompenzacija između preduzeća i ustanova u RS, mislim da bi se broj dugovanja drastično smanjio, očistili bi se bilansi koje opterećuju ova dugovanja i time bi se stvorila jasna slika ko je kakav na tržištu.