BEOGRAD, Akcijama Naftne industrije Srbije i u ponedeljak se najviše trgovalo na berzi: za ukupno 38,1 milion dinara, uz porast cijene.
Uprkos činjenici da se većinski vlasnik obavezao da će za akciju NIS da plati minimalnih 4,8 evra, ima akcionara koji žele odmah da ih prodaju i ispod ove cijene. Naime, u ponedeljak se na Beogradskoj berzi akcija NIS prodavala po 462 dinara.
Vladimir Drašković, portfolio menadžer investicionih fondova “Fima invest” grupe, ističe da će akcije u ponudi većinskog vlasnika najvjerovatnije koštati od 500 do 505 dinara, što zavisi od kursa dinara prema evru.
Upravo zbog onih koji novac žele odmah, pa makar i u manjem iznosu, ali i zbog gubitka koji je ostvaren u poslovanju NIS, stvorila se mogućnost takozvane arbitraže.
– To znači da je moguće kupiti akciju i imati na neki način garanciju da ćete je prodati po višoj cijeni u budućnosti – objašnjava Drašković. – U ovom momentu prinos iz arbitraže iznosi sedam odsto na period od okvirno šest mjeseci. Ova činjenica će uticati na to da se cijena kreće najvjerovatnije u rasponu od 450 pa do 500 dinara.
Međutim, da bi se cijena kretala preko cijene “zagarantovane” u ponudi, potrebno je da kompanija posluje mnogo bolje nego što je sada slučaj, da ima riješeno pitanje imovine i, kako ističe naš sagovornik, poželjno je da postoji neka dividenda. A nje će teško biti u skorije vrijeme, s obzirom na gubitke prethodnih godina i potrebna ulaganja u novu opremu.
Ovaj pomenuti prinos od sedam odsto privukao je i investicione fondove, što pokazuje i rast cijene posljednjih dana. Posebno će postojati interes kada akcija NIS postane član mnogobrojnih berzanskih indeksa.
– Sa te strane teško je očekivati da će cijena ići ispod 450 dinara, jer što je niža cijena, veći je potencijalni prinos iz arbitraže. A, to je sa približavanjem februaru-martu 2011. još više ukoliko se posmatra prinos na godišnjem nivou. To je faktor koji će definitivno činiti da cijena ne ide naniže – zaključuje Drašković.
Rizik
Rizik pada cijene prije davanja ponude za preuzimanje postoji jedino u tome da uopšte ne bude ponude za preuzimanje, ali to je vrlo, vrlo malo vjerovatno – ističe Vladimir Drašković. Novosti