BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je danas da će ruske kompanije “Zarubežnjeft” i “Gaspromnjeft” u ispitivanje nalazišta sirove nafte u RS uložiti 120 miliona dolara i da će Vlada RS bez oklijevanja dati saglasnosti za eksploataciju.
“Postoje indikacije da na ovim prostorima ima oko 50 miliona tona zaliha sirove nafte, a koliko će je biti moguće eksploatisati, zavisi od istraživanja”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon razgovora sa visokom ruskom delegacijom predvođenom opunomoćenim predstavnikom ruskog presjednika Georgijem Poltavčenkom.
Dodik je naveo da su ranija istraživanja, iz 60-ih i 70-ih godina, potvrdila da sirove nafte ima u Posavini, Semberiji, Majevici i na širem području Banjaluke.
“Istraživanja će utvrditi o kojoj se količini radi, a ulaganja u samu eksploataciju kasnije bi se kretala od nekoliko stotina miliona evra pa i do milijarde”, rekao je Dodik.
On je dodao da će direktne koristi RS imati od davanja koncesije, a indirektne od pogodnosti za Rafineriju nafte u Brodu, zapošljavanja, smanjenja deficita i povećanja izvoza.
Dodik je podsjetio da su druga dva velika projekta ekonomske saradnje RS i Rusije Rafinerija nafte Brod koja teži ka godišnjem kapacitetu od 4,2 miliona tona i zapošljavanju još oko 500 radnika, a u koju ruski kupac u ovoj i idućoj godini ulaže 200 miliona evra, te mogućnost prolaska gasovoda “Južni tok” kroz RS.
“Izgradnja gasovoda bi koštala više od 100 miliona evra i bio bi dio globalnog projekta `Južni tok`. Razgovaramo o mogućnostima da počne izgradnja ovog kraka u RS, a da se kasnije uključi u opertivni projekat gasovoda `Južni tok`”, istakao je Dodik.
Premijer Srpske ponovo je naglasio potrebu poštovanja slova Dejtonskog mirovnog sporazuma i potrebu da se završi misija OHR-a u BiH.
“Razgovarali smo o pitanjima upotrebe bonskih ovlaštenja gdje smo upoznali prijatelja iz Rusije o ranijim zloupotrebama i zatražili razumijevanje u pogledu naših budućih nepoštivanja upotreba tih ovlaštenja”, istakao je Dodik.
Dodik je ponovio i da je neodrživa situacija u kojoj se BiH nalazi s globalnog aspekta gdje se Savjet bezbjednosti UN poziva na član sedam Povelje UN i održava misiju u BiH kako ne bi bio ugrožen svjetski mir.
“Ta kvalifikacija ne stoji za BiH. Ona nije globalni problem, a pogotovo je apsurdno što je BiH članica Savjeta bezbjednosti UN, a kvalifukuje se kao remetilački faktor globalnog mira”, zaključio je Dodik.
On je dodao da su od izuzetnog značaja i saradnja RS i Rusije u oblastima kulture, obrazovanja i da je sadašnji nivo saradnje u svim oblastima odličan osnov za buduću još bolju saradnju.
Sastanku sa ruskom delegacijom prisustvovali su ruski ambasador u BiH Aleksandar Bocan-Harčenko, predsjednik RS Rajko Kuzmanović, član Predsjedništva BiH iz RS Nebojša Radmanović, predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić, predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić, ministri u Vladi RS i predstavnici iz RS u zajedničkim institiucijama BiH. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Onaj geometar iz Lopara što kupuje od seljaka zemlju gdje su preliminarna istraživanja od prije tridesetak godina pokazala moguća nalazišta nafte mogao bi i lijepo zaraditi.