BANJALUKA, Sarajevskom preduzeću “Energoinvest” prijeti opasnost da ostane bez imovine u Hrvatskoj višemilionske vrijednosti, uključujući benzinske pumpe, kancelarijske prostore i druge objekte, po tužbi firme “Sinochem International Oil” iz Londona.
Kako saznaju “Nezavisne”, Trgovački sud u Zagrebu do kraja mjeseca treba da odluči da li prihvata zahtjev “Sinochema” za pljenidbu imovine “Energoinvesta” u toj zemlji u cilju naplate prijeratnog duga za isporučenih 120.000 tona sirove nafte Rafineriji nafte u Brodu, koja je u to vrijeme poslovala u okviru sarajevskog preduzeća.
Zahtjev “Sinochema” bazira se na odluci Visokog suda u Londonu, koji je 2002. godine presudio da “Energoinvest” oštećenoj strani mora isplatiti oko osam miliona dolara plus kamate do dana plaćanja, a koju sarajevsko preduzeće do danas nije ispoštovalo.
“Sinochem” je to potraživanje, inače, preuzeo kao isporučilac sirove nafte od firme “Petrochem” iz Austrije, koja je 1991. sklopila ugovor s “Energoinvestom” i zajednički ga rješava sa švajcarskom kompanijom “Parax”, majkom firmom “Petrochema”.
Jure Novljan, predstavnik “Paraxa”, koji je kao nekadašnji direktor “Petrochema”, prije 19 godina, potpisao ugovor s “Energoinvestom”, kaže za “Nezavisne” da zagrebački sud ima dvije mogućnosti.
“Trgovački sud može priznati pravosnažnu presudu suda iz Londona protiv ‘Energoinvesta’ iz 2002. godine ili je odbaciti s obrazloženjem potrebe otvaranja tog postupka pred hrvatskim pravosuđem”, kaže Novljan.
“Energoinvest”, prema njegovim riječima, posjeduje vrijedne nekretnine u Hrvatskoj, uključujući 23 benzinske stanice koje u najmu koristi INA.
Novljan ističe da su na tužbu protiv “Energoinvesta” u Londonu bili prinuđeni, jer to preduzeće nikada nije željelo da izmiri svoje obaveze, pa čak ni ispoštuje ugovor od 26. jula 1994. godine kojim se obavezalo da će dug platiti nakon završetka rata.
Prošao je, međutim, i rat, a, kako priča Novljanin, nova uprava “Energoinvesta” na čelu sa Nedžadom Brankovićem, koji je kasnije postao i premijer FBiH, nije htjela da čuje o starim obavezama, ignorišući sve prijedloge za rješavanje spora, iako su bili spremni da se odreknu kamata ili da kompenziraju dug.
“Energoinvestu” je, kaže, na ruku išla i prošlogodišnja odluka suda u Sarajevu, koji je iskoristio pravo da ne prihvati presudu iz druge zemlje, Velike Britanije, već ih uputi na novo suđenje pred domaćim pravosuđem.
“Od proljeća 2010. ponovno pokušavamo postići dogovor sa Direkcijom ‘Energoinvesta’ iz koje su u više navrata obećavali termine za sastanak, ali od toga nije bilo ništa. Iznijeli smo im i novi prijedlog za zatvaranje barem dijela njihovih obaveza, ali ih to očigledno ne interesira, iako su obaviješteni da samo kamata, koja teče prema odluci suda u Londonu, dnevno iznosi 60.000 dolara”, ukazuje Novljan.
“Sinochem” je stoga odlučio da na bazi presude iz Londona krene u pljenidbu imovine “Energoinvesta” van BiH, podnoseći tužbe u svim državama gdje to sarajevsko preduzeće posluje ili posjeduje nekretnine. Prva država u kojoj su podnijeli takav zahtjev je Hrvatska, računajući da će tamošnje pravosuđe zbog obaveza zemlje iz kandidature za članstvo u Evropskoj uniji prihvatiti odluku londonskog suda i pljenidbom imovine “Energoinvesta” adekvatno obeštetiti “Sinochem”.
U “Energoinvestu” nisu željeli da komentarišu izgubljeni spor i prijetnju pljenidbom imovine preduzeća u Hrvatskoj, ignorišući naša pitanja, koja smo još prije 10 dana uputili na kabinet generalnog direktora Džemaila Vlahovljaka. Ništa nam o tom slučaju nije htio reći ni Ibrahim Bosto, pomoćnik generalnog direktora “Energoinvesta”.
“Ja sam na sastanku, a direktora nema u preduzeću, tako da ne treba da očekujete naš odgovor. Objavite šta god hoćete”, kratko nam poručio Bosto u telefonskom razgovoru u petak.
“Energoinvest” sakrio dug od ulagača
Jure Novljan kaže da je “Energoinvest”, pored neplaćanja duga prema njima, obmanuo građane i investitore na Sarajevskoj berzi koji kupuju akcije tog preduzeća, jer višemilionske obaveze prema presudi suda u Londonu nije evidentirao u bilansima preduzeća.
“To u kaznenopravnom smislu nosi i posljedice za odgovorne ljude u ‘Energoinvestu’, jer je pogrešno prikazano imovinsko i financijsko stanje poduzeća. To se, takođe, tiče i Nadzornog odbora ‘Energoinvesta’, koji je morao biti upoznat s presudom koja ugrožava imovinu i buduće poslovanje poduzeća. Zbog toga se konsultujem s pravnicima da podnesemo kaznene prijave protiv svih odgovornih u ‘Energoinvestu'”, ističe Novljan. Nezavisne novine