BEOGRAD, Agencija za privatizaciju raskinula je, do sada, oko 500 ugovora sa kupcima društvenih firmi u Srbiji. Jedan dio ovih preduzeća otišao je, u međuvremenu, u stečaj, a neke od kompanija prodate su na berzi. U većinskom državnom vlasništvu ostalo je 230 preduzeća za koje će, ukoliko se njihova proizvodnja održi, Agencija za privatizaciju u dogledno vrijeme potražiti nove kupce.
– Država je, silom prilika, postala gazda u ovim firmama i svi zaposleni, a njih je oko 17.000, očekuju da im, nakon raskida loših ugovora, sada bude bolje – kaže za “Novosti” Vladislav Cvetković, direktor Agencije za privatizaciju. – Zato smo, trenutno, pred izazovom kako da obezbijedimo da se, do dolaska novih kupaca, ove firme očuvaju i, ukoliko je to moguće, njihovo poslovanje i unaprijedi.
Cvetković naglašava da Agencija za privatizaciju, kao zastupnik državnog kapitala, nema ambiciju da gazduje, već da stvori uslove da se vrijednost tih kompanija i njihovi poslovi očuvaju.
– Zato smo odlučili da ovih dana raspišemo javni konkurs, kojim ćemo pozvati sve zainteresovane da se angažuju kao predstavnici državnog kapitala u podržavljenim firmama – otkriva Cvetković. – Uslovi za angažovanje na ovim poslovima biće viša ili visoka stručna sprema, pet godina radnog iskustva, ali i posjedovanje znanja iz oblasti privatizacije.
Svi koji ispunjavaju uslove konkursa naći će se u jedinstvenoj bazi podataka i biće angažovani kao zastupnici kapitala u već podržavljenim firmama, ali i u onim kod kojih, u budućnosti, dođe do raskida ugovora sa nesavjesnim kupcima.
– Pozvaćemo zainteresovane da se prijave za posao zastupnika državnog kapitala, a kasnije ćemo, u skladu sa konkretnim biografijama, kandidate raspoređivati u preduzeća – navodi Cvetković i dodaje da će tretman zastupnika državnog kapitala u podržavljenim firmama biti sličan onom koji danas imaju stečajni upravnici. – Apsolutno će biti jasan mehanizam po kom će zastupnici državnog kapitala raditi, način na koji će, i uz koju nadoknadu, da imenuju menadžment ili članove upravnih odbora.
Inače, sami zastupnici državnog kapitala primaće, prema planu, nadoknadu koja će za mala preduzeća biti ekvivalent jedne prosječne plate u Srbiji, za srednja – dvije, dok će oni koji predstavljaju državu u velikim firmama dobijati tri prosječne zarade na nivou Republike.
– Mislimo da će navedeni iznosi nadoknada biti apsolutno odgovarajući, posebno što postoji mogućnost da ukoliko neko od prijavljenih kandidata dobro radi u jednoj firmi, dobija mogućnost da preuzme i više njih – ističe Cvetković.
U dosadašnjoj praksi, zastupnici državnog kapitala, a koji za taj posao, po zakonu, garantuju svojom imovinom nisu imali pretjeranu podršku državnih institucija. Uz to, suočavali su se i sa brojnim problemima sa dijelom zaposlenih, a koji su, zastupajući interese starih gazda, opstruirali njihov rad.
– Nedavno je ovaj posao prešao u nadležnost Agencije za privatizaciju i mi smo spremni da, apsolutno, pomognemo zastupnicima državnog kapitala da vode ove kompanije – napominje Cvetković. – Oni će biti u obavezi da nas redovno izvještavaju o svim aktivnostima, a u čitav proces biće uključen i naš sektor kontrole, kao i sve nadležne inspekcije.
Spisak
Na spisku podržavljenih firmi nalaze se brojne, nekada vrlo uspješne kompanije. Tu su, recimo, “Hidrotehnika”, “Azotara” Pančevo, “Severtrans”, “Magnohrom”, “Vršački vinogradi”, “PTT ugostiteljstvo”, BIP, “Građevinar” Niš, “Betonjerka”, nekoliko firmi iz sistema MIN, “Župa”, “Budimka”, “Vulkan” Niš, “Javor” Ivanjica, “Fontana” Vrnjačka Banja….
Rokovi
Konkurs za predstavnike državnog kapitala, a koji će biti uskoro objavljen trajaće mjesec dana, a nakon toga će se u Agenciji za privatizaciju izvršiti selekcija. – Mislimo da će izabrani kandidati već prvih dana naredne godine moći da započnu posao u podržavljenim kompanijama – zaključuje direktor Agencije za privatizaciju. Novosti