BANJALUKA, Cijena kontrole kvaliteta mlijeka, koju radi Veterinarski institut “Dr Vaso Butozan” u Banjaluci, ove godine u odnosu na prethodnu je viša za skoro 80 odsto, zbog čega veliki broj farmera nema nikakvu računicu da prodaje mlijeko, žale se mali proizvođači.
Proizvođači tvrde da je cijena prošle godine iznosila 6,7 KM, a sada iznosi 11,7 maraka mjesečno, bez obzira na količinu mlijeka koju farmer prodaje. S obzirom na nove cijene, kažu, uopšte se ne isplati baviti proizvodnjom i prodajom mlijeka.
Rahima Palić iz kotorvaroškog mjesta Kruševo Brdo kaže da ima četiri muzne krave i mjesečno isporuči oko 700 litara mlijeka, a da je cijena kontrole kvaliteta viša i da im odbijaju više od deset maraka svaki mjesec.
“Na računu koji dobijemo od mljekare piše koliko su nam odbili za kontrolu masnoće mlijeka, na osnovu čega dobijamo i premiju i stalno odbijaju sve više i više”, navela je Palićeva.
Slobodanka Milošević, predsjednik Udruženja “Euro farmer” iz Bijeljine, je kazala da je kontrola kvaliteta mlijeka skupa i da ne bi trebalo da bude naplaćivana od proizvođača.
“Imamo slučajeve da i mljekare pored analize koja se plaća Institutu, naplaćuju i neku svoju analizu od proizvođača, što je nedopustivo. Međutim, problem je što većina proizvođača i ne zna da to nije dozvoljeno, pa to tako i ostane”, navela je Miloševićeva.
Proizvođači takođe navode da bi bilo puno isplativije za njih da analizu mlijeka rade na terenu, jer dok uzorci dođu do laboratorije spadnu sa ekstra na četvrtu klasu, zbog čega dobiju duplo manju premiju.
Drago Despotović, direktor Veterinarskog instituta, je kazao da u RS kompletnu analizu sirovog mlijeka plaćaju proizvođači, iako je Pravilnikom o kvalitetu sirovog mlijeka definisano da je ostavljena mogućnost da se oko toga dogovore međusobno proizvođači i mljekare.
“Tako su se dogovorili između sebe. Kontrolu rade dva puta mjesečno, svaka analiza košta po pet maraka, bez PDV-a, što sve zajedno kad se izračuna iznosi 11,7 KM mjesečno”, naveo je Despotović.
On je naveo da je nedavno u Institutu održan sastanak sa otkupljivačima i proizvođačima mlijeka, na kojem je bilo riječi o tome da se ta analiza plaća iz podsticajnih sredstava, ali da to nije naišlo na odobravanje u resornom ministarstvu.
“Mi imamo isto problema oko te naplate, jer dešava se da proizvođači plate to, njima se naplati, a mljekare nama ne plate te analize”, naveo je Despotović.
Što se tiče, provjere kvaliteta na terenu, Despotović je rekao da je to nemoguće i neizvodivo jer da bi bila urađena prava analiza, mora se koristiti savremena oprema iz laboratorija dok je analiza na terenu nesigurna.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da su svi odnosi između proizvođača i otkupljivača mlijeka regulisani ugovorima između njih.
“Podsticaji Ministarstva pripadaju samo proizvođačima, a kako će se plaćati uzorkovanje i ko će da ga plaća, stvar je dogovora između otkupljivača i proizvođača mlijeka”, poručili su iz resornog ministarstva. Nezavisne novine