BEOGRAD, Sve je više građana i vlasnika malih firmi koji ostaju bez imovine, jer su se zadužili kod banaka. Prema posljednjim podacima u Srbiji je pod hipotekom 300.000 stanova, kuća, vikendica, poslovnog prostora, imanja… Zasada, rijetko koja banka priznaje koliko je aktivirala zaloga, osim Folks banke, koja ne krije da je ta brojka dostigla skoro 300 nekretnina ili skoro dvije svakoga dana. Iza nje je Erste banka sa 50 nekretnina koje su otišle na doboš. Kod Sosijete ženeral banke je sedam nerješivih otplata kredita.
Sve ostale kažu da su u pitanju samo sporadični slučajevi, dok NBS ukazuje da problematični, odnosno nenaplativi krediti rastu i da su dostigli 17,5 odsto, u prvoj polovini godine, odnosno premašili su 200 milijardi dinara. Na njihovim sajtovima, ali i po dnevnim novinama, kao i na internet portalu “doboš“ može da se vidi koliko je imovine pojedinaca i preduzeća spremno na prodaju.
Do sada je oko 100 hipoteka aktivirano jer, građani nisu mogli da otplaćuju rate kredita, odnosno kasne sa obavezama više od tri mjeseca. Dug bankama do juna ove godine, za ove zajmove koje ne mogu da naplate je dostigao 12,1 milijardu dinara.
– Problem u otplati obaveza može da se riješi kvalitetnim savjetima bankara, zatim reprogramom dugova ili uvođenjem grejs perioda – kaže Gojko Vrcelj, zamjenik direktora odjeljenja za upravljanje rizičnim plasmanima u Folks banci. – Komapanija, ukoliko ima problem, može da proda dio imovne koja nije vezana za glavnu poslovnu aktivnost i da sačuva posao. Banka poseže za hipotekom kada se iscrpe sve mogućnosti da se klijent izbori sa problemom.
Mnoge banke su olako odobravale pozajmice, samo da privuku što više klijenata, tako da se danas suočavaju sa velikim stepenom problematičnih kredita. To su uglavnom banke koje su kasnije došle na naše tržište i imaju malo učešće u našem bankarskim sistemu.
Čeka se 90 dana
Svaki građanin koji kasni sa otplatom kredita koji je obezbijeđen hipotekom duže od 90 dana “kandidat” je i da ostane bez imovine koju je založio. Ima naravno i banaka gdje je ovaj rok duži i traje i do 180 dana. U tom periodu se traži rješenje, da bi se nastavilo sa otplatom uzetog zajma. Bankari kažu da im nije u interesu da aktiviraju hipoteke i da je to posljednji korak, kada se iscrpe sve mogućnosti. Kada banka i klijent ne nađu rješenje, problem se riješava sudskim putem. Sud donosi riješenje o utvrđivanju vrijednosti imovine pod hipotekom i sudski vještak obavlja procjenu, po tržišnoj cijeni. Zatim se javno oglašava prodaja. Novosti