VARŠAVA, Sve više Poljaka vjeruje da bi njihova zemlja trebalo da sačeka čak i više od decenije sa prelaskom na evro.
Broj protivnika evra porastao je na 47 odsto, dok Poljaka koji žele da njihova zemlja uđe u evrozonu ima manje nego ranije, svega 38 odsto.
Broj Poljaka koji odbijaju evro porastao je sa 43 odsto na 47 odsto a broj onih koji i dalje veruju da će zajednička evropska valuta donijeti Poljskoj koristi ima sada 38 odsto, za pet odsto manje nego prije dužničke krize u evrozoni, pokazala je nova anketa za poljsko Ministarstvo finansija.
Čitava četvrtina Poljaka smatra da uopšte ne bi trebalo da se prelazi sa zlota na evro a dužnička kriza Grčke proredila je redove onih Poljaka koji kao najveću prednost uvođenja evra vide stabilnost te valute.
Da li je evro uopšte još uvek poželjna valuta, s obzirom da među “novim” Evropljanima sve više raste otpor prema ulasku u evrozonu, iako su se njihove zemlje na to obavezale pri ulasku u Uniju, jedna je od glavnih tema debata na 20. ekonomskom forumu koji se održava od 8. do 11. septembra u Krinjici na jugu Poljske.
Upravo u Krinjici na forumu prije dvije godine poljski premijer Donald Tusk obznanio je ambiciozni cilj da Poljska pređe na evro 2011. godine, ali sa izbijanjem svjetske ekonomske krize a sada i problemima Grčke i drugih prezaduženih članica EU Poljska je radije taj plan odložila na neodređeno.
“Kada smo mi počinjali razgovore o ulasku u evrozonu 2004. i 2005. godine izgledalo je da je sve bezbjedno, ali sada je situacija sasvim drugačija”, upozorio je u Krinjici Igor Barat koji je kao punomoćenik slovačke vlade uveo Slovačku u evrozonu od 1. januara 2009. godine.
“Moramo temeljno da analiziramo primjer Slovačke da vidimo da li je on upozorenje ili podsticaj. Da ne prepričavamo mitove da će Poljska ući u ekskluzivni klub, već da se tamo povremeno ubaci u šešir za siromašnije. Pitanje glasi da li svako ima tako dubok džep da može da plaća siromašnijem. U ovom slučaju Grčkoj”, rekao je u debati poslanik za poljske opozicione konzervativce Pavel Ponciljuš.
Bivši viceguverner Češke narodne banke Ludek Nidermajer upozorio je, međutim, da zbog sadašnjih problema evrozone i krize u Grčkoj evro postaje dostignuće EU koje se valjda najviše potcjenjuje.
“Evro je smanjio troškove transakcija, pridonio da su uslovi za poslovanje postali predvidljiviji a za obične ljude su cijene postale transparentne”, kazao je Nidermajer u odbranu evra uprkos privremenim problemima. Beta