BEOGRAD, Istina je da uključenjem akcija Naftne industrije Srbije (NIS) na listing A Beogradske berze strani investitori nisu pohrlili u kupovinu, ali dosadašnje iskustvo govori da oni do sada nisu ni igrali “na prvu loptu”, ocijenila je direktorka Berze Gordana Dostanić.
U tekstu objavljenom u novom broju biltena Berze, Dostanić je istakla da je dolazak NIS-a na Berzu, bar za sada, događaj koji je obilježio ovu godinu, bez obzira na to da li su očekivanja javnosti u pogledu obima trgovanja bila veća.
Navodeći da je period od šest-sedam trgovačkih dana kratak za dublju analizu, ona je dodala da uprkos slaboj vrijednosti prometa akcijama NIS-a od jedva 1.150.000 evra, koji na prvi pogled izgleda razočaravajuće, on ipak čini tridesetak odsto ukupnog prometa BELEX -a.
“Nije sporno da taj podatak oslikava i ukupno stanje tržišta kapitala, ali to je već stara priča”, primjetila je direktorka Berze, ističući da je pozitivno to što je NIS na stranu tražnje vratio domaća fizička lica, čija je aktivnost bila “prilično umrtvljena” prethodnih godina.
Ona je navela da bi, prije konstatacije da li je trgovanje NIS-ovim akcijama ispod očekivanja, trebalo uzeti u obzir i neke okolnosti privatizacije ove kompanije – a to je da je problem NIS-a zapravo obaveza iz kupoprodajnog ugovora o pokretanju ponude za preuzimanje sa definisanim krajnjim rokom (2. februar 2011), kao i najnižom cijenom (4,8 evra).
Dostanić je iznijela stav da obaveznost iznošenja ponude za preuzimanje akcija NIS-a od strane većinskog vlasnika “Gaspromnjefta” sigurno nije imala za cilj samo i isključivo zaštitu manjinskih, odnosno malih akcionara.
“Važno je osvrnuti se na razliku od preko 300 dinara po akciji između obračunske i kupoprodajne cijene većinskog paketa (ispod koje neće biti preuzimanja), u korist ove druge”, ukazala je Dostanić i dodala da investitor koji kupi akcije NIS-a najkasnije početkom februara može očekivati prinos između tržišne cijene i najniže cijene po kojoj će pokrenuta ponuda za preuzimanje.
“Ovi elementi akciji NIS-a mijenjaju karakter približavajući je, po logici investiranja, obveznici”, navela je ona i naglasila da će investitori u svoju analizu uključiti i odnos knjigovodstvene (koja iznosi oko 138 dinara) i tržišne cijene.
“I tako smo ponovo na crvenoj krivulji cijene akcija NIS-a”, primjetila je Dostanić i istakla da je već prvim pogledom na tržište primjetan izostanak stručne brokerske pomoći, pošto nevješti i neuki akcionari nemaju kome da se obrate za pomoć.
“Zbog toga će se tržište vjerovatno duže stabilizovati nego što bi to zahtjevale ‘redovne’ okolnosti”, zaključila je Dostanić. Tanjug