PARIZ, Globalni ekonomski oporavak usporava se brže nego što se očekivalo, pa su možda potrebne dodatne državne stimulacione mjere, navodi se u novom izvještaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
OECD navodi da nova recesija ipak nije vjerovatna, te da bi rast sedam vodećih industrijskih sila u drugoj polovini godine mogao da se uspori na 1,5 procenata na godišnjem nivou.
Prethodna procjena ekonomskog rasta ovih zemalja bila je 1,75 odsto.
U izvještaju se upozorava da je nova procjena obavijena “velikom neizvjesnošću”, te da nije poznato da li je usporenje ekonomskog rasta privremenog karaktera ili ukazuje na dublje probleme.
“Nesigurnost je izazvana kombinacijom pozitivnih i negativnih faktora. Ali malo je vjerovatno da se krećemo ka novoj recesiji”, izjavio je glavni ekonomista OECD-a Pjer Karlo Padoan.
U izvještaju se dodaje da bi vlade, ukoliko trend bude privremen, trebalo da odgode ukidanje monetarne podrške “na nekoliko mjeseci”, te da i dalje nastave smanjivanje javne potrošnje.
Ukoliko ekonomsko usporenje bude trajno, vlade treba da pojačaju stimulacione mjere, a dalja rezanja budžeta mogla bi da budu odgođena, ako javne finansije ostanu stabilne.
OECD očekuje da će ekonomija SAD u trećem kvartalu ojačati za dva procenta, privreda Japana za 0,6 odsto, dok bi ekonomija tri najjače evropske zemlje Njemačke, Francuske i Italije trebalo da poraste za 0,4 do 0,6 odsto.