BEOGRAD, Bankari vrlo rijetko obavještavaju klijente da su smanjili kamate na gotovinske i potrošačke kredite, ali zato kada podižu cijenu ovih zajmova uvijek upute pismeno obavještenje. Tako su neke banke spustile cijenu svojih keš pozajmica, pojedine čak i prepolovile, ali su” zaboravile” da korisnike obavijeste. Naime, kod većine banaka u ugovorima je naznačeno da kamatna stopa može da se povećava ili smanjuje u “skladu sa poslovnom politikom”, ali kada dođe do obaranja, informacija teško putuje do klijenta.
Tako je, jedan naš sugrađanin vidio reklamu na televiziji da je banka kod koje ima gotovinski kredit smanjila značajno kamate, ali o tome nije dobio nikakvo obavještenje. Njegova kamata po kojoj se zadužio je iznosila 26,54 odsto godišnje, a nova je upola manja 13,26 odsto. Kada je otišao da se raspita da li nova kamata važi i za njegovu pozajmicu, potvrdili su mu, ali je morao da podnese novi zahtjev, praktično kao da refinansira ovaj kredit, sa svom dokumentacijom. Jedino nije imao obavezu da plati prateće troškove.
– Mnogi građani ne znaju, jer ne čitaju ugovore, a većini ništa ne znači klauzula “promjena kamate u skladu sa poslovnom politikom banke”, da banka treba i da im smanji kamatu – kaže Goran Nikolić, ekonomista. – Zbog toga, bankari vrlo često naplaćuju svojim neupućenim klijentima mnogo veće rate nego što bi trebalo. Uz to, u obavezi su da ih obavijeste o promjeni kamatne stope kako naviše, tako i kada ona pada. Nekada su spremnije da plate kaznu za ovakvo poslovanje, nego da ispune ugovorom predviđene stavke.
Dupli aršini
Pojedine banke, na svaka tri mjeseca provjeravaju da li je plata klijenta ista, odnosno da li i dalje pokriva dozvoljeni minus, iako je ugovor o pozajmici, najčešće potpisan na godinu ili eventualno 24 mjeseca. Ukoliko je zarada opala, banka automatski obavještava korisnika ovog prekoračenja po tekućem računu da mu je “minus “ smanjen. Ali u suprotnom, kada plata raste, banka ćuti. Odnosno, građanin mora sam da podnese zahtjev za povećanje pozajmice i da pri tom, ponovo dostavi svu potrebnu dokumentaciju, kao da prvi put traži ovu uslugu. Novosti
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
to se zove jednosmjerna klauzula, bilavalutna ili kamatna
1.rakovic: ako dozvolite “zelenašenje”
@bosman
standardna praksa koja je izmakla oku regulatora