BANJALUKA, Mladi u Srpskoj sve više napuštaju sela i odlaze na školovanje u urbane sredine, gdje dalje traže zaposlenje, dok sela ostaju pusta, a u njima danas žive uglavnom stari i iznemogli.
Profesor demografije na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu i član Savjeta za demografsku politiku RS Stevo Pašalić rekao je da je u Srpskoj izražen proces urbanizacije, koji je završen u razvijenim zemljama gdje ima oko 90 odsto urbanog, a samo deset odsto ruralnog stanovništva.
– U Srpskoj je prisutna niska stopa rađanja, a migracijama od sela ka gradu podložni su uglavnom mladi. U ruralnim sredinama se “prazne” seoska naselja i to posebno ona koja nemaju razvijenu infrastrukturu i koja imaju slabije ekonomske uslove za život – kazao je Pašalić.
On je naglasio da u selima u Srpskoj danas živi uglavnom starija populacija, odnosno stanovnici oko 60 godina.
– U gradove i razvijene opštine dolazi uglavnom mlađa populacija sa sela, kako zbog školovanja, tako i zbog zaposlenja – rekao je Pašalić.
Dodao je da je veliki broj sela stradao i tokom proteklog rata, a ona nisu obnovljena ni poslije 15 godina.
– U proteklom ratu uništeno je 686 srpskih sela u BiH. Neka od njih su obnovljena i ljudi su počeli tamo da se vraćaju, ali neka više ne postoje i njih više neće biti na geografskoj karti – istakao je Pašalić i naglasio da nemaju podatke koliko ima napuštenih i praznih seoskih kuća i imanja u RS.
– Činjenica je da taj broj raste iz godine u godinu, a tačan broj znaće se tek kada se obavi popis stanovništva, stanova i domaćinstava – istakao je Pašalić.
On je naglasio da izrada strategija u Srpskoj koje se odnose na ruralni razvoj ne mogu dati rezultate za kraći period.
– Revitalizacija seoskih područja je moguća, a to podrazumijeva da se urade infrastruktura u selima i da se na taj način zadrži bar određeni broj stanovnika u tim područjima – rekao je Pašalić.
On je dodao da u Srpskoj ima više od 2.500 sela i oko 50 opština.
Ulaganja
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kazali su da je za rješavanje problema u ruralnim područjima u Srpskoj, među kojima su najveći loši putevi i snabdijevanje vodom, ove godine planirano 38 miliona maraka.
– Situacija u selima je teška, a naročito u rubnim područjima i izrazito nerazvijenim opštinama. U posljednje tri godine uloženo je oko 30.000.000 maraka za razvoj sela, a u idućem periodu nastojaćemo da povećamo taj iznos – kazali su u Ministarstvu poljoprivrede. Glas Srpske