BEOGRAD, Nakon „tržišne drame“ sa jestivim uljem, u narednom periodu Srbija će imati mnogo veći problem sa nestašicom i poskupljenjem mlijeka, smatra Natalija Bogdanov, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu i saradnik časopisa „Makroekonomske analize i trendovi“ (MAT).
Mlijeko je, kaže, strateški problem i mnogo ozbiljniji i sa mnogo dugoročnijim posljedicama nego što je situacija sa uljem, koja je dnevno aktuelna.
– Još smo početkom godine upozorili da se uskoro moraju osjetiti posljedice klanja jako velikog broja grla goveda zbog nemogućnosti proizvođača da servisiraju dugove u uslovima krize – objašnjava Natalija Bogdanov. – Tada je došlo do smanjenja cijene mlijeka, jer su je mljekare zbog lošeg standarda snizile. Proizvođačima je bila nerentabilna proizvodnja mlijeka i posljedica svega toga je ovakav bilans.
Prema riječima Bogdanove, nemoguće je, kao što se najavljuje, da će do Nove godine proizvodnja mlijeka biti stabilizovana, jer taj rok se mjeri ne mjesecima, već godinama i zato je potrebno bar dvije do tri godine.
Govoreći o povećanju cijena ulja, Bogdanova je kazala da je situacija ista kao prije godinu dana kada su uljari najavili poskupljenje na 145 dinara kao sada, a onda se pojavila jedna uljara i ponudila znatno nižu cijenu.
– Najbitnije u priči sa uljem je utvrditi kakve ugovore koja uljara ima sa proizvođačima suncokreta i po kojim cijenama ga nabavljaju – da li po onima koje su prošle godine ugovorili ili po onima koje su sada važeće i koje su znatno više – dodaje naša sagovornica.
Jer, kako kaže, jako je čudno da je suncokret sa oko 17 dinara prošle godine skočio sada na čak 36. Unutrašnje tržište i unutrašnji proizvodni lanac je velika „enigma“. Ne postoji nikakva kontrola nad ukupnom proizvodnjom industrijskog bilja u Srbiji i od žetve do žetve nestaju desetine hiljada hektera zasađenih usjeva.
– Nešto nije u redu i sumnjamo da naprosto proizvođači imaju svoje razloge zašto ne žele da se zna kolike su im zalihe i šta sa njima rade – konstatuje je Bogdanova.
Gužve ispred “Dijamanta“
Kolone kamiona ispred zrenjaninskog „Dijamanta“ – najvećeg proizvođača ulja u Srbiji – potvrđuju da otkup suncokreta uspješno teče i da će uljara imati dovoljno sirovina i za proizvodnju u narednoj godini.
U ovom dijelu Banata, inače, suncokret je zasijan na oko 47 hiljada hektara. Do sada je rod skinut sa nešto više od četvrtine zasijanih površina, uz nizak prinos – tek oko 1,8 tona po hektaru. Glavni razlog za skroman prinos su štete od nevremena u drugoj polovini avgusta. Zbog toga su mnogi ratari primorani čak ručno da sakupljaju rod sa zemlje i ubacuju u komabajne. Međutim, ima i njiva gdje nije bilo šteta od oluje i gdje se prinosi kreću između dvije i tri tone po hektaru.
Iz službe prodaje „Dijamanta“ potvrđuju da uredno snabdijevaju tržište dovoljnim količinama svih vrsta jestivog ulja i da nema nikakvog razloga za nestašicu i gomilanje zaliha.
Stiže ulje
Već u utorak, u pojedinim trgovinama stigle su velike količine jestivog ulja po cijenama od 125 dinara. Domaće uljare požurile su da popune rafove i prije nego što stigne ulje iz Robnih rezervi, koje će se, kako je najavljeno, takođe prodavati po pomenutoj cijeni. Novosti