VAŠINGTON, Predsjednik SAD Barak Obama je, u nastojanju da podstakne zapošljavanje predstavio javnosti šestogodišnji plan za modernizaciju američkih puteva, željeznice i aerodromskih pista putem ulaganja početnih 50 milijardi dolara a takođe priprema novo kresanje poreza za poslovni sektor.
“Obnovićemo i izgraditi 240.000 kilometara puteva, što je dovoljno da se šest puta opaše Zemlja, izgradićemo i popraviti 6.400 kilometara pruga, dovoljno da se povežu naše dvije obale”, rekao je Obama, predstavljajući jednu od nekoliko ekonomskih inicijativa koje treba da objavi ove sedmice.
Obama je pod velikim pritiskom da učini više na otvaranju novih radnih mjesta i sniženju stope nezaposlenosti koja je dostigla 9,6 odsto, mada ekonomisti smatraju da mu je za ostvarenje tih ciljeva ostalo samo nekoliko dobrih opcija za djelovanje.
Obama će u srijedu predložiti da se kompanijama dozvoli otpis svih novih investicija u pogone i opremu u 2011. Taj plan će dovesti do kresanja poreza u poslovnom sektoru za oko 200 milijardi dolara tokom perioda od dvije godine. Administracija se nada da će kompanije, zabrinute zbog pogoršanja američke ekonomije, željeti da iskoriste pogodnost tih poreskih olakšica i nastaviti s planiranim investiranjima u pogone i opremu.
Obama će u srijedu takođe predložiti Kongresu proširenje poreskih olakšica za poslovna istraživanja i razvoj, što će koštati 100 milijardi dolara u periodu od 10 godina.
Ekonomisti, međutim, sumnjaju da će mjere koje Obama sada preduzima donijeti brze rezultate u američkoj ekonomiji, vrijednoj 13,2 biliona dolara. Oni ukazuju da investicije u infrastrukturu, na primjer, obično ne pružaju brz podsticaj ekonomiji.
Mada je Obama izjavio da će modernizacija infrastrukture odmah dovesti do otvaranja novih radnih mjesta, jedan predstavnik administracije je ukazao da taj plan neće donijeti nova radna mjesta do 2011.
Bijela kuća je naglasila da taj plan neće povećati rekordan američki budžetski deficit koji je ključno pitanje za glasače.
“Jedna stvar koju Obama hoće da riješi je likvidacija poreskih rupa za velike naftne i gasne kompanije koje sada dobijaju subvencije od američkih poreskih obveznika koje im svakako nisu potrebne”, rekao je predstavnik administracije.
Američki Institut za naftu (API), koji predstavlja velike američke naftne i gasne kompanije, saopštio je da će dodatni porezi povećati investicije u energetiku, uključujući radna mjesta, u inostranstvu.
“Sada je vrijeme za otvaranje radnih mjesta za Amerikance , a ne za njihovo eliminisanje”, izjavila je portparol API Keti Landri.
Obami vjerovatno predstoji teška bitka za dobijanje odobrenja Kongresa za njegove planove, naročito ako republikanci dobiju u novembru mnogo glasova.
“Nisu nam potrebni novi državni troškovi za ‘stimuluse’, potrebno nam je da stavimo tačku na izdatke vašingtonskih demokrata koji su izmakli kontroli, da zaustavimo njihovo povećanje poreza i otvaramo radna mjesta putem eliminisanja neizvesnosti koja ometa naš mali biznis”, ukazao je lider republikanaca u Predstavničkom domu Džon Boner. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Je li to novi “Nju dil”?Je li moguće da je kriza kao tridesetih godina prošloga vijeka? Znači li ovo da će nakon formalnog pada komunizma državni intervencionizam postati dominantan.Prati li ova svjetska zbivanja ko u našoj Vladi i namjerava li se preduzimati nešto na prilagođavanju, jer ovaj naš kapitalizam je davno već prevaziđen i u teoriji i u praksi.