BEOGRAD, Sredinom oktobra, kako “Novosti” saznaju, oko milion penzionera bi moglo da očekuje jednokratnu pomoć od 5.000 dinara. Tako bi nakon višemjesečnog stagniranja u primanjima, najstariji konačno mogli da osjete boljitak, a sljedeća finansijska injekcija stigla bi im već početkom iduće godine. Kako se procjenjuje, u februaru bi, nakon odmrzavanja penzija svih 1,6 miliona bivših radnika moglo da osjeti povišicu od oko tri odsto.
– Konačno je saznanje o katastrofalnom položaju penzionera stiglo i do republičke Vlade pa je proširen obuhvat onih koji bi trebalo da dobiju pomoć i skraćen je rok za odmrzavanje penzija – kaže Milan Nenadić, predsjednik Saveza penzionera Vojvodine i član Upravnog odbora Fonda PIO. – Tako će pomoć od 5.000 dinara dobiti zaista oni koji su najugroženiji, a u tu kategoriju svakako spada oko milion penzionera čija su mjesečna primanja manja od 20.500 dinara. S druge strane, i u januaru im slijedi povišica od oko tri odsto koliko se procjenjuje da će biti polugodišnja inflacija, izračunata za period od juna do decembra ove godine.
Ipak, Nenadić podsjeća da će penzioneri ovim januarskim usklađivanjem zapravo samo nadoknaditi ono što su izgubili u posljednjih šest mjeseci 2010. godine, dok pravi problemi tek predstoje.
– Najveći je problem to što se nije promjenila formula za računanje penzija u novom prijedlogu zakona i ako ona ostane penzioneri će uskoro opet osjetiti drastičan pad standarda – objašnjava Nenadić. – U prijedlogu piše da bi se penzije ubuduće usklađivale samo sa inflacijom i samo izuzetno u slučaju ako bruto društveni proizvod poraste iznad četiri odsto. U zavisnosti koliko on poraste toliko bi se podigle i penzije, što je nepravedno i nelogično. Jedino ispravno rješenje je da se penzije podižu čim BDP poraste, bez obzira koliko, a samim tim da se penzije podignu za 50 odsto od procenta rasta BDP-a. Tako država ne bi imala gubitke u svojoj kasi, a penzioneri bi, ravnopravno sa ostalim građanima, imali priliku da osjete boljitak.
Nezaštićeni
U novom prijedlogu izmjena i dopuna zakona o PIO nema nijednog zaštitnog mehanizma koji bi spriječio dalje urušavanje standarda, pojašnjavaju u Savezu penzionera. – Zbog ovakvog načina usklađivanja sasvim sigurno će penzije ubuduće biti sve niže – zaključuje Nenadić. – I sada gotovo svi bivši poljoprivrednici žive od 8.000 dinara mjesečno što je samo malo veći iznos od zvanične socijalne pomoći. Zato je neophodno da se odredi da prosječna penzija ne smije da padne ispod 60 odsto prosječne plate. Novosti