VAŠINGTON, Politika sadašnje američke administracije zaustavila je “krvarenje ekonomije” i izvela je srednju klasu na put oporavka, izjavio je predsjednik SAD Barak Obama u svom redovnom obraćanju putem interneta i radija, braneći svoju ekonomsku politiku.
Predsjednik SAD, međutim, kako ističu analitičari, suočen je sa visokom nezaposlenošću koja je u avgustu dostigla 9,6 procenata, zbog čega predstojeću sedmicu želi da posveti pregovorima o prijedlozima za poboljšanje situacije u privredi zemlje.
Obama je podsjetio da je poslije stupanja na funkciju, januara prošle godine, njegova administracija odobrila paket stimulacija u vrijednosti od 814 milijardi dolara (634,25 milijardi evra) za podršku privredi.
Taj novac je, predočio je on, iskorišćen i za izgradnju puteva, mostova, a lokalne samouprave su samo zahvaljujući tim sredstvima uspjele da izbjegnu otpuštanje učitelja, vatrogasaca i policajaca.
“Korake koje smo do sada preduzeli, zaustavili su krvarenje”, izjavio je Obama, i dodao da je vlada usvojila i dalje mjere kako bi pomogla srednjoj klasi koju je, prema njegovom mišljenju, recesija najviše “iscjedila”.
Spomenuo je, na primjer, smanjenje poreza za porodice, kao i reformu zdravstvenog sistema, prenose novinske agencije.
Samo dva mjeseca uoči kongresnih izbora, najavljuje se da predsednik Obama razmatra mogućnost poreskih olakšica za poslovne kompanije u vrijednosti od više milijardi dolara.
Predsjednik Obama nastoji da ubjedi Amerikance da im njegova Demokratska stranka nudi najbolju ekonomsku budućnost.
SAD, naime, u novembru očekuju izbori za Kongres, na kojima će se demokrate i republikanci boriti za kontrolu nad Predstavničkim domom.
Predsjednik SAD je prije dva dana najavio da planira da podnese “širi paket ekonomskih mjera”.
Obama je to izjavio poslije objavljivanja najnovijeg izvještaja o nezaposlenosti, koji, mada bolji od očekivanog, ipak nije pozitivan, ukazuje “Glas Amerike”.
Američka ekonomija, uključujući vladin sektor, prošlog mjeseca je izgubila 54.000 radnih mjesta, pri čemu je, međutim, privatni sektor zapravo otvorio 67.000 radnih mjesta, što je bolje od očekivanja na Volstritu.
“To su povoljne vijesti koje su odraz svega što smo preduzeli da porazimo recesiju. Ali, to ni izdaleka nije dovoljno”, izjavio je tim povodom predsjednik Obama.
Ekonomisti su očekivali veći gubitak – od oko 120.000 radnih mjesta, tako da je ublažena bojazan da bi ekonomija mogla da uđe u ponovnu recesiju.
Ipak, stopa nezaposlenosti je neznatno porasla – na 9,6 odsto.
“Mjereno radnim mjestima, ovo je vrlo slab oporavak”, ukazuje analitičar Hju Džonson.
To navodi neke ekonomiste da od predsjednika Obame zatraže da objavi još jedan stimulativni paket, mada bi Kongres to teško prihvatio.
“On bi trebalo da ubrizga još gotovine u ekonomiju da bi je pokrenuo sa mrtve tačke”, ističe ekonomski ekspert i dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju Pol Krugman.
Obama je pozvao republikance da prestanu da blokiraju njegov zakonski prijedlog o poreskim olakšicama za nova radna mjesta, ističući da je ekonomiji potreban još jedan podsticaj.
“Ekonomija se kreće u pozitivnom pravcu – radna mjesta se otvaraju, ali ne brzinom kojom bismo željeli”, izjavio je američki predsjednik.