BEOGRAD, Cijena akcija Naftne industrije Srbije (NIS) i danas je, treći dan uzastopno, nastavila pad na srpskom tržištu kapitala.
Vrijednost akcija te kompanije je posljednjeg trgovačkog dana ove sedmice zaključena na 494 dinara. To je pad od 0,40 odsto, odnosno za dva dinara manje u odnosu na jučerašnju cijenu od 496 dinara po akciji.
Akcije NIS-a bile su danas najtrgovanije, uz obim prometa od 4.540.700 dinara, što je približno prometu iz prethodnog dana, a obim trgovanja iznosio je ukupno 9.163 akcije.
Tako će akcije NIS-a u novu trgovačku sedmicu ući po cijeni nižoj za 11 dinara od početka trgovanja hartijama tog preduzeća, pošto je NIS došao na listing A Beogradske berze u ponedjeljak, 30. avgusta, sa cijenom od 505 dinara po akciji.
Broker KBC Sekjuritisa Dušan Marković kaže da „u sedmici na izmaku, prvoj nedjelji trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije (NIS), ta hartija nije privukla veće institucionalne investitore i kupci su uglavnom bili građani“.
On objašnjava da, iako poređenje sa sličnim kompanijama u okruženju poput MOL-a, INA-e ili OMV-a nije najsrećnije i najpreciznije ipak neka bazična komparacija može donekle razjasniti izostanak tražnje i dati odgovore na moguće pravce kretanja cijene NIS-a u budućnosti.
Poređenja radi tržišna kapitalizacija OMV je 10 milijardi dolara, projektovani odnos cijene i knjigovodstvene vrijednosti (PB) za 2010. je jedan pokazatelj odnosa cijene akcije i zarade kompanije (P/E) od 12,03.
Tržišna kapitalizacija INE je 2,8 milijardi dolara, projektovani PB za 2010. je 1,3 uz PE od 11,07. Kod OMV projektovani odnos za 2010. knjigovodstvene vrijednosti i cijene hartije je još povoljniji i iznosi 0,9 uz P/E od 5,9 i kapitalizaciju od preko 10 milijardi dolara, navodi Marković.
Pokazatelji domaćeg NIS-a nažalost u ovom momentu i na ovom nivou cijene gube trku sa konkurentima, trenutni odnos korigovane knjigovodstvene vrijednosti i cijene hartije PB kod NIS-a je 2,51 uz kapitalizaciju od jedva 982 miliona dolara i veliki gubitak iz prošlih godina uz vrlo neizvjestan finansijski rezultat za ovu godinu, precizira broker KBC Sekjuritisa.
Ipak, kaže on, treba imati u vidu i da je ruska strana u obavezi da do februara 2011. svim akcionarima ponudi najmanje 4,8 evra po akciji pa će to sigurno u velikoj mjeri uticati na kretanje cijene te hartije odnosno u bitnoj mjeri štititi cijenu oko tog nivoa barem do februara 2011.
Na žalost do tada, februara 2011, bez obzira na nadanja i očekivanja utisak je da ozbiljnijeg trgovanja na ovim nivoima cijene NIS-a i ovom hartijom neće biti, ocijenio je Marković. Beta, Tanjug