LONDON, Cijene telefona i pristupa Internetu u svijetu najviše su u najsiromašnijim zemljama, kako u apsolutnom iznosu, tako i u odnosu na zaradu ljudi, navodi se u istraživanju Međunarodne telekomunikacione unije koje je obuhvatilo 161 zemlju.
Po ovoj studiji, te usluge su najjeftinije u Makau, u Kini, gdje je cijena mjesečne pretplate na Internet svega 0,3 odsto prosječnog ličnog dohotka.
U većini razvijenih zemalja, kao što su SAD, Njemačka i Velika Britanija, cijene su, takođe, ispod jedan odsto prosječnih primanja, javio je Bi-Bi-Si.
Nasuprot tome, cijena upotrebe telefona i pristupa Internetu u Centralnoafričkoj Republici je čak 10 puta veća od prosječne zarade, čime su te usluge preskupe svakome osim najbogatijim ljudima u toj zemlji.
Dopisnik Bi-Bi-Sija kaže da ovi podaci jasno pokazuju koliko je siromašnim zemljama, posebno onim u Africi, teško da se takmiče sa razvijenim državama u vremenu u kojem privredni uspjeh često zavisi od jeftinih komunikacija.
Nešto manje razlike zabilježene su kada je riječ o cijeni upotrebe mobilnih telefona, koja je i dalje veća u Africi nego u Evropi i Sjevernoj Americi, mada je ipak manja nego kada je riječ o Internetu.
U Kini i Indiji, kao najvećim zemljama u razvoju, ove cijene su otprilike negdje na sredini, veće i u apsolutnom i relativnom smislu od onih u razvijenom svijetu, ali ni blizu toliko visoke kao što su u nekim od najsiromašnijih zemalja na svijetu.