TREBINJE, Strategijom razvoja elektroenergetskog sektora RS do 2030. godine planirano je da se u ovaj sektor investira 11 milijardi KM, od čega u energetiku oko 5,5 milijardi.
Nakon konferencije “Ekonomski sektor RS – stanje i perspektive daljeg razvoja – iskustva iz regiona” Elektroprivrede RS (ERS), pomoćnik ministra za elektroenergetiku Ljubo Glamočić rekao je da su stvorene sve pretpostavke i uslovi za otpočinjanje novog investicijskog ciklusa u energetiku u narednih 10 do 15 godina, kada će energetika biti nosilac privrednog razvoja RS.
On je poručio da će Vlada RS i ERS i dalje ostati većinski vlasnik svih objekata koji su u sastavu elektroenergetskog sektora.
Navodeći da su u toku aktivnosti na izboru strateških partnera za realizaciju više elektroenergetskih objekata, Glamočić je istakao da je trenutno aktuelno pitanje realizacije projekta u gornjem slivu rijeke Drine i dodao da su se već za taj posao javili značajni investitori.
Glamočić je podsjetio da su počeli i pripremni radovi na realizaciji projekta Termoelektrana Stanari od 300 megavata, da se vrše određeni pripremni radovi za izgradnju većeg broja malih hidroelektrana, te za izgradnju hidroelektrana na rijeci Bosni.
Prema njegovim riječima, prioritet Vlade RS, resornog ministarstva i ERS-a je i projekat Gornji horizonti, s obzirom da su aktivnosti na njegovoj realizaciji počele odavno.
“U akcionom planu smo zadužili ERS da otpočne odmah sa realizacijom tog projekta u smislu inoviranja projektne dokumentacije, prilagođavanja postojećem stanju, a planirano je otpočinjanje izgradnje najveće hidroelektrane u ovom projektu pod nazivom Dabar”, rekao je Glamočić.
On je istakao da je predviđeno da se projekat Gornji horizonti završi do 2020. godine, odnosno da HE Dabar bude završena 2016. godine.
Glamočić je istakao da ERS u ovom trenutku proizvodi oko 5 500 gigavat časova električne energije, da svoje potrebe podmiruje sa 3 500, te da trižištu može da ponudi oko 2 000 gigavat časova električne energije.
Predsjednik sekcije za energetiku u Udruženju ekonomista RS i izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove u ERS Blagoje Šupić istakao je da dešavanja na globalnom nivou ukazuju da će u narednom periodu glavna strateška opredjeljenja biti na unapređenju bezbjednih i stabilnih izvora energije, vode za piće i zdrave hrane.
“U tom smislu ova konferencija nije slučajno održana u ERS, koja je žila kucavica RS i u Hercegovini, koja ima stabilne izvore energije, pitke vode i zdrave hrane”, naveo je Šupić.
Ističući da ERS posluje stabilno, te da je Vlada RS od 2006. godine prepoznala šta treba uraditi sa ovim elektroenergetskim gigantom, Šupić je naglasio da su kruna svega postignuti rezultati, te opredjeljenje Vlade RS da se ne vrši privatizacija Elektroprivrede, da se zadrži postojeća vlasnička struktura, te da se uvode privatnici u izgradnju novih objekata, gdje će ERS učestvovati sa onoliko sredstava koliko joj bude na raspolaganju.
Direktor ERS Branislava Milekić ranije je izjavila da je ERS u prvih šest mjeseci ove godine prebacila plan proizvodnje za 13 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Ona je precizirala da je u 2008. godini Elektroprivreda ostvarila dobit od oko 26 miliona KM, a 2009. godine 30 miliona KM.
Konferenciji, čiji su organizatori ERS i Udruženje ekonomista RS “SVOT”, prisustvovali su i predstavnici Ambasade Njemačke u BiH, te značajni investitori kojima je Vlada RS u prethodnom periodu dodijelila određene koncesije u oblasti elektroenergetskog sektora.