– Sumnjivi reprogrami 320 mil. KM
BANJALUKA, Nenaplaćena poreska potraživanja Republike Srpske iznose milijardu i 100 miliona KM, zvanični su podaci Poreske uprave RS do kojih je došao Capital.ba.
Uglavnom se radi o naslijeđenim dugovim iz prethodnih godina (oko 833 mil.KM) i ona su evidentirana kao sumnjiva i sporna potraživanja, objašnjavaju u Poreskoj upravi.
.
Sumnjivi reprogrami
Za ostali iznos dospjelih poreskih potraživanja od 320 miliona KM Vlada, odnosno Ministarstvo finansija, odobrilo je reprogram plaćanja i sklopljeni su sporazumi sa poreskih obveznicima, čije provođenje vrši i nadzire Poreska uprava.
“Sklopljeno je više od 300 takvih ugovora, zbog nenaplaćenih oko 320 miliona maraka”, rekao je Velimir Kukobat pomoćnik direktora za upravljanje dugom Poreske uprave RS.
Ministarstvo finansija i Poreska uprava odbijaju da saopšte imena firmi kojima su odobreni reprogrami, o čemu je Capital.ba već pisao. Pozivaju se na poresku tajnu, iako se radi o povlasticama i poreskim obveznicima koji ne izmiruju svoje obaveze, što znači da država nema obavezu da štiti njihov identitet.
Međutim, Glavna služba za reviziju javnog sektora tokom kontrole u Poreskoj upravi otkrila je još niz problema u vezi sa reprogramima. Utvrđeno je da se reprogrami odobravaju unaprijed i firmama koji nisu u stanju da ih vraćaju, da Poreska uprava nije tražila niti upisivala hipoteku kao garanciju vraćanja duga, kao i da su reprogrami odobravani svima, bez ikakve analize i obezbjeđenja.
“Revizijom Poreske uprave i Ministarstva finansija utvrđeno je da ne vrše periodičnu provjeru (sravnjenje) evidencija o visini poreskih obaveza za koje je produžen rok za ispunjenje, te na taj način dolazi do razlika u iskazivanju broja sklopljenih sporazuma i iznosa reprogramiranog duga. Razlike su takođe utvrđene i u samoj Poreskoj upravi između poreske evidencije KPO i pomoćne evidencije DRPN iz različitih razloga. U toku 2009. godine neprihvaćenih zahtjeva od strane Ministarstva finansija nije bilo (jedan podnosilac je odustao), i pored toga što je utvrđeno da veći broj dužnika ne ispunjavaju uslove za sklapanje reprograma. Uvidom u dokumentaciju uočeno je da podnosioci zahtjeva (dužnici) u značajnom broju slučajeva ne ispunjavaju tekuće poreske obaveze – dokaz Uvjerenje PU RS o strukturi i iznosu dospjelih obaveza, te priloženu izjavu neizmirenim obavezama prema vanbudžetskim fondovima za radnike koji ispunjavaju uslove za penziju, kao i to da imaju i po nekoliko tereta na nepokretnoj imovini, ili da vrijednost nepokretne imovine ne pokriva reprogramiranu obavezu. Na osnovu uzorkovanih predmeta, revizijom je utvrđeno da za poreske dužnike kojima su odobreni reprogrami, izračunati koeficijenti i pokazatelji finansijskog, imovinskog i stanja zaduženosti, nisu analizirani, nisu utvrđeni kriteriji za ocjenu (prihvatljivi/neprihvatljivi), niti su na osnovu njih izvučeni prijedlozi za prihvatanje ili odbijanje zahtjeva. PU RS prije zaključenja sporazuma uglavnom nije izvršila zakonsko osiguranje potraživanja (zakonska hipoteka u skladu sa čl. 68 Zakona o PU) iz razloga što mnogi dužnici nisu imali svoju imovinu na kojima bi se mogla upisati hipoteka”, navodi se u Konsolidovanom fianansijskom izvještaju Budžeta RS za 2009. godinu (str.32 i 33).
.
PU priznaje – reprogrami nisu obezbjeđeni
Bez obezbjeđenja država se ne može naplatiti, jer često te firme imaju i po nekoliko hipoteke na imovinu. U Poreskoj upravi priznaju da nisu tražili hipoteku, ali to je, kaže Kukobat, ispravljeno u septembru prošle godine. Ispravljeno jeste usvajanjem Odluci o načinu ispunjenja dospjelih poreskih obaveza, kojom je propisano da pravno lice prije samog podnošenja zahtjeva za produženje roka treba da izvrši upis hipoteke na imovini, u korist Poreske uprave RS. Ali, revizijom je utvrđeno da se ova nova Odluka za potpisane sporazume u 2009. “nije poštovala, odnosno da do 31. marta 2010. nije bila upisala ni jedna hipoteka na imovini u korist PU RS”!?
.
Svi zahtjevi za reprogram prihvaćeni!
Ministarstvo finansija odobrava, a Poreske uprava provodi rješenje o odloženom plaćanju poreza. Veoma zanimljivo, prošle godine Ministarstvo, tvrdi revizija, nije odbilo ni jedan jedini zahtjev za reprogram iako veliki broj tih isti firmi ne izmiruje ni tekuće poreske obaveze, što je glavni uslov opstanka sporazuma. Zapravo, pozitivno nije riješen samo jedan zahtjev, jer je podnosilac odustao.
Reprogrami su dobar, zakonit način pomoći nelikvinoj privredi, posebno u vrijeme krize. Međutim, bez dokaza o oživljavanju firme ili kada se sporazumi neispunjavaju, to je stvaranje privilegovanih i nepravedno je prema firmama koje istovremeno, ostaju bez obrtnog kapitala, jer državi uredno plaćaju porez. CAPITAL.ba
.
P R I L O G:
Konsolidovani izvjestaj Budzeta RS 2009
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nemojte biti smješni. Kakva analiza reprograma, svi uslovi se “ispregovaraju” u Maloj stanici, dogovori 10% i posao ide……..
Mislim da je 10% malo za tako “tezak” posao ….
Reprogram poreskih obaveza je mnogima pospiješio propast, ne samo zbog keširanja dila za odobravanje reprograma, nego i zavlačenja u vrijeme sa novim obavezama redovnim i zateznim. Dugoročno gledano bolje je uzeti kredit banke,bez obzira na visoke kamate i izmiriti poreske obaveze nego iste reprogramirati.Očigledno je Darko da ne znaš, a loli pop zna da je tarifa za odobravanje reprograma znatno veća od 10%.
Sve se plaća, sve se vraća.
Mozda se trguje u poreskoj upravi sa reprogramom. Ti meni pare ja tebi reprogram. Svi ljudi koji rade u Poreskoj upravi RS dobro stoje, mozda cak i predobro da bi to zaobislo policijske i sudske strukture. Mislim da su neki raniji tekstovi o ovoj pojavi u Poreskoj upravi zataskani, recimo slucaj J.R. i njegovog kuma u PURS protiv Vidovica itd. Ovo sve navodi na spregu aktuelne vlasti i odgovornih u PURS da “muzu” ove sto ne placaju porez, i da im bas ovakva situacija odgovara. zato i ne preduzimaju nista protiv neplatisa. Licna korist je najvaznija u drzavnim organima. Bolje jedan mandat od 4 godine nego fakultet.