LONDON, Naučni tim sa Harvarda otkrio je način na koji jedan atom brzo i jeftino čita kod ljudske DNK!
U prestižnom časopisu “Priroda” (Nature) objavljen je članak u kome se navodi da grafenova alotropska modifikacija ugljika – koja se sastoji od membrane koja je “debela” samo jedan atomski sloj – ne propušta vodu i ujedno precizno mjeri protok jona, ako se izbuši rupica široka samo nekoliko nanometara.
Autori pokazuju da je moguće provući dugačke molekule DNK kroz te nanopore kao što se konac provlači kroz ušicu igle.
Budući da molekul DNK poput niza bisera prolazi kroz nanoporu, postoji mogućnost da se detektuje, odnosno očita, sastav jedne po jedne perle – što je baza molekule DNK koja je “slovo” genetskog koda – na isti način na koji se očitava informacija sa hard-diska?!
Ovaj rad je korak naprijed u razvijanju tehnologije za brzo i jeftino čitanje genetskog koda, a metod je američki “Nacionalni instutut za zdravlje” ocijenio kao ključnu tehnologiju budućnosti.
Brza i jeftino dijeljenje DNA – što bi ovakvi nanodetektori možda omogućili – svojevrsni je sveti gral i dio rada koji najviše zaokuplja maštu javnosti. Ako bi se uspjelo postići da se čovjekov genetski kod pročita po cijeni od otprilike 1.000 dolara, to bi bila disruptivna tehnologija koja bi promijenila ljudsko društvo jednako radikalno kao što je to učinila pojava automobila – ističu naučnici.
Dijeljenje DNK na ovaj način nije najizvodiljivije, ali je naučno najuzbudljivija ideja. To je težak problem na čije se istraživanje troše stotine milona državnih dolara.