BERLIN, Predsjednik evrozone i luksemburški premijer Žan-Klod Junker oštro je napao Njemačku, optužujući je da se bogati na račun drugih.
Junker je u dnevniku “Luksemburger vort” optužio njemačku vladu da prednost da je privrednom rastu na štetu sopstvenih gradjana i da se ne ponaša fer prema ostalim zemljama Evropske unije.
Njemačka privreda trenutno raste najbržim tempom u cijeloj EU, pri čemu je u drugom tromjesečju ove godine bruto domaći proizvod zemlje, u odnosu na isti period lani, porastao za čak 4,1 odsto. U odnosu na prethodna tri mjeseca, taj rast je bio 2,2 procenta, što je najbrži kvartalni rast u protekle 23 godine, potvrdio je njemački statistički zavod.
“Način na koji Njemačka poboljšava konkuretnost ja u svojoj zemlji sigurno ne bih odobrio. Kada uporedim plate u Luksemburgu i u Njemačkoj, onda su njemački zaposleni od početka monetarne unije, dakle od 1999. godine, mogli da se zadovolje sa ukupnih 12 procenata rasta plata. Luksemburžani su u istom tom periodu dobili 41 odsto veće plate”, rekao je Junker.
On je dodao da su prihodi zaposlenih u Njemačkoj čak smanjeni, ako se u to uračuna i inflacija.
Još početkom ove godine Junker je pozvao njemačku vladu da odmah poveća plate i da prestane da na taj način iskorištava “socijalni damping”.
Prema njegovom mišljenju, za sadašnju situaciju u kojoj njemačka privreda raste i na uštrb svojih susjeda krive su takozvane Harcove reforme, sprovedene od 2002. do 2005. Njih je pripremila njemačka stručna komisija pod rukovodstvom Petera Harca, a odnosile su se, prije svega, na tržište rada.
Te reforme su, kaže Junker, dovele samo do toga da je veliki dio njemačkog stanovništva dospio u grupu sa niskim primanjima.
“Milioni ljudi u Njemačkoj zaradjuju manje od 700 evra mjesečno”, naglasio je Junker.
Ubrzani rast privrede Njemačke predstavlja pravi trn u oku čitavom nizu evropskih državnika, izmedju ostalog i francuskoj ministarki finansija Kristin Lagard.
I njoj se, kako ukazuju agencije, isto kao i Junkeru ne dopada što se Nijemci, navodno, bogate na štetu drugih zemalja.
Prema statističkim podacima, njemački izvoznici su tokom privredne krize dobili dvije trećine novca iz drugih zemalja EU. To, prema mišljenju kritičara, samo povećava razlike između država evrozone, koje bi mogle da “potope jedinstvenu evropsku valutu”.