BANJALUKA, Mala industrija slatkiša u Republici Srpskoj (RS) svojim kvalitetom uspijeva da se izbori sa jakom inokonkurencijom i jedna je je od najprofitabilnijih oblasti prehrambrene industrije u Srpskoj, ističu u Udruženju poljoprivrede i prehrambene industrije Privredne komore RS.
“Proizvodnja slatkiša u RS čini oko 15 odsto ukupne proizvodnje u prehrambenoj industriji, a po pokrivenosti uvoza – izvozom je na trećem mjestu. Naime, prosječna godišnja pokrivenost uvoza – izvozom slatkih proizvoda iz RS je od 50 do 60 odsto, a u prvih šest mjeseci ove godine ona je iznosila 50 odsto”, istakao je za “Večernjih novosti” predsjednik Udruženja poljoprivrede i prehrambrene industrije u Privrednoj komori RS Slavko Stevanović.
Domaći slatki proizvodi najviše se izvoze u zemlje regiona, ali značajan deo keksića, bombonica i čokoladica proizvedenih u Srpskoj, kaže Stevanović, nađe se i na policama marketa Australije, Kanade, SAD.
Prema obimu proizvodnje vafli, keksa, raznih proizvoda od čokolade u Srpskoj, u Privrednoj komori RS kažu da prednjače preduzeće “Mira” a.d. Prijedor, “Aleksandrija” d.o.o. Zvornik i “Gomeks” d.o.o. Laktaši.
“U narednom periodu po obimu prioizvodnje ‘vođstvo’ bi trebalo da preuzme ‘Svislajon Takovo’ iz Trebinja, jer je u ovoj firmi, za ovu godinu, planirana proizvodnja od 10.000 tona eurokrema, zatim ostalih slatkih proizvoda, smokija i slanih štapića”, kaže Stevanović.
Prema njegovim riječima, u naredne tri godine u “Svislajon Takovu” u Trebinju planirana je prosječna godišnja proizvodnja 30.000 tona prehrambenih proizvoda.
“Gomeks” iz Laktaša, koji proizvodi čokoladu, u prosjeku dnevno proizvedu oko šest tona čokolade, koja sa cijenom i kvalitetom može da parira švajcarskoj “Milki”. “Naše čokolade i kinder-jaja redovni su artikli u marketima BiH i Hrvatske, a izvozimo i u Crnu Goru, Sloveniju, pa čak i u Ameriku”, rekao je predstavnik firme “Gomeks” Mladen Golubović. Ova fiorma radi od 1989. i zapošljava oko 30 radnika.
Fabrika “Aleksandrija” iz Zvornika svoje slatke proizvode najviše izvozi u Srbiju i Hrvatsku, ali i u Švajcarsku. Kako kažu u ovoj fabrici, u prosjeku godišnje izvezu keksa, štrudli i peciva u vrijednosti oko 200.000 evra, a zapošljavaju 200 radnika.