BEOGRAD, Izgradnja moderne rafinerije nafte u Smederevu veoma je važna za Srbiju, kaže ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje Oliver Dulić.
Dulić je istakao da je taj grad mudro postupio kada je odlučio da nastavi proceduru za izdavanje dozvola za taj projekat.
“Slab odziv građana na referendumu razumio sam kao veliki poraz i neuspjeh opozicionih partija, koje su pokušale da grade svoju lokalnu politiku na jednoj temi koju apsolutno ne razumiju, a to je tema zaštite životne sredine”, rekao je Dulić.
On je kazao da se protivi stavovima na osnovu kojih se pokušava pokazati lažna briga za građane, tako što će ih neko plašiti postrojenjima koja se po Srbiji grade. “To nije situacija samo u Smederevu, u gotovo svakom gradu u koji dolazi neka fabrika uvijek se javi neka politička stranka koja pokaže neku pretjeranu brigu za životnu sredinu”, istakao je ministar.
To se tako radi, prema riječima Dulića, a da se građani ne upozoravaju na ono što dnevno zagađuje životnu sredinu, kao što je, na primjer, pitanje deponija.
“Gdje god mi kao ministarstvo krenemo da otvorimo neko postrojenje u kome će se opasan otpad prikupljati, pakovati i potom nositi na dalji tretman, uvijek se jave neke lokalne strane koje kažu: Vi hoćete da nas otrujete”, naveo je Dulić.
Prema našem zakonu i po svim državnim aktima niko ne može u Srbiju da dođe i otvori pogon koji nije izgrađen po najmodernijim standardima, a nije moguće ni preseliti staro postrojenje iz neke druge države u Srbiju.
“Smederevci mogu da budu mirni, jer fabrika koja se bude gradila biće istog intenziteta, u smislu uticaja na životnu sredinu i produkata koje ispušta u životnu sredinu, kao što je bilo koja druga moderna rafinerija danas u Evropi”, naglasio je ministar.
On je kazao da ima gradova koji priželjkuju da, ukoliko Smederevo odustane, dobiju tu investiciju. “Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas je rekao da, ukoliko Smederevo ne želi, Beograd ima lokacije na kojima može da se izgradi rafinerija, kao i da Beograd ima potrebe za tim”, naveo je Dulić.
Dulić je dodao da to isto važi i za Novi Sad i Suboticu, jer svaki od tih gradova shvata da bi rafinerija u njihovoj blizini značila ne samo nova radna mjesta već i potencijal za dalji razvoj.
Sve procedure koje su u toku uglavnom su, prema Dulićevim riječima, u vezi sa prostornim planom i urbanističkim planiranjem. “Grad Smederevo još uvijek nije ušao u sledeću fazu, koja se odnosi na projektovanje samog postrojenja od strane investitora i naravno izradu procjene uticaja na životnu sredinu”, dodao je ministar. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Господине Дулићу, очекујем да примените оштре мере у Смедереву према највећем загађивачу у Србији U.S.Steel Србија, који претапа шљаку из времена комунизма и тако доводи у питање очување дисајних органа 100.000 грађана Смедерева и околине, што би за здравсвену заштиту и лечење последица датих отрова захтевало велика средства пореских обвезника Србије. Очекујем да датом загађивачу ставите катанац на фабрику!