NJUJORK, Cijene akcija na Wall Streetu juče su potonule na najniži nivo u otprilike zadnjih mjesec dana zbog novih makroekonomskih pokazatelja koji su ojačali zabrinutosti investitora o stagnaciji američke privrede.
Dow Jones Industrial Average potonuo je 144 bodova ili 1,4 odsto, na 10.271 bod. Nasdaq Composite oslabio je 36,75 bodova ili 1,66 odsto, na 2.178 bodova. Standard & Poor's 500 potonuo je 18,5 bodova ili 1,7 odsto, na 1.075 bodova. Tokom trgovanja spustio se ispod 1.070 bodova, no potom se oporavio. Iz tehničke perspektive, padne li ponovno ispod tog nivoa, sljedeći nivo podrške mu je oko 1.060 bodova. Sva tri indeksa od početka godine su u minusu, pri čemu Dow Jones 1,5 odsto, S&P 3,5 odsto, a Nasdaq 4 odsto.
Na tržištu je juče loše odjeknuo podatak američkog ministarstva rada da je protekle sedmice 500.000 Amerikanaca ostalo bez posla, što je znatno više od očekivanih 476.000, te najveći broj od novembra 2009. Još bolnije za investitore bio je izvještaj Feda Philadelphia koje je ukazalo da je industrijska aktivnost u srednjeatlantskim državama SAD-a pala u avgustu po prvi puta od jula 2009 godine. Investitori su očekivali njen rast.
Rasprodaje akcija bile su oštre, tako da je na svakih pet akcija koje su zabilježile pad cijena tek jedna ostvarila rast. Najviše su pale cijene akcija u sektorima najsenzitivnijim na usporavanje privrednog rasta, poput industrijskih kompanija 3M i Boeinga. “Pesimističan sam u vezi privrede, a trenutno sam pesimističan i u vezi tržišta akcija. Makroekonomski pokazatelji u zadnjih mjesec i po dana bili su sve samo ne pozitivni”, kaže Kenneth Polcary, trgovac i direktor pri Icap Corporatesu. Kako dodaje, obim trgovanja i dalje je nizak čak i za ljetne standarde, što ukazuje na slabu aktivnost institucionalnih fondova, koji stoje po strani zbog velike privredne neizvjesnosti.
Obim trgovanja na berzi u New Yorku, na American Stock Exchangeu i Nasdaqu juče je dostigao 7,97 milijardi akcija, dok je prošle godine prosječni dnevni volumen iznosio 9,65 milijardi dionica. U potrazi za utočištem za kapital, investitori su se okrenuli američkim trezorskim zapisima, kojima je prinos pao na rekordno nizak nivo od 2,58 odsto. Na deviznim tržištima, investitori su kupovali sigurnije valute – dolar, jen i švajcarski franak, a i cijena zlata porasla je šesti dan zaredom.
“Čak i najoptimističniji ljudi moraju zaključiti da privreda u najmanju ruku stagnira”, kaže Bill Strazullo, strateg pri Bell Curve Tradingu. Hina