BANJALUKA, Vlada Republike Srpske /RS/ usvojila je na današnjoj sjednici Informaciju o spoljnotrgovinskom prometu RS /BiH/ sa državama potpisnicama Sporazuma o slobodnoj trgovini u centralnoj Evropi /CEFTA/ od početka januara do kraja juna ove godine u kojoj stoji da je deficit spoljnotrgovinske razmjene Srpske sa ovim zemljama smanjen za 20,73 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Države potpisnice CEFTA sporazuma učestvuju sa 36,45 odsto u ukupnom spoljnotrgovinskom prometu Srpske, odnosno sa 32,99 odsto sa BiH, saopšteno je iz Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću.
Ukupan spoljnotrgovinski promet sa državama CEFTA u prvih šest mjeseci ove godine bilježi rast sa RS od 13,07 odsto, a sa BiH rast je 8,66 odsto u odnosu na isti period prošle godine
Ukupan uvoz u RS iz zemalja CEFTA u prvom polugodištu ove godine bilježi rast u iznosu od 5,33 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period, dok u posmatranom periodu izvoz iz RS u države CEFTA ima porast od 27,34 odsto.
Pokrivenost uvoza izvozom u Srpskoj u odnosu na države CEFTA je u prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle godine porastao za 11,33 odsto i to sa 54,22 odsto na 65,55 odsto. Srna
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
sve pohvale onima koij su radili na smanjenju deficita, ako uspiju povecati proizvonju , zaposliti mlade i obrazovane ljude ni svicarska nam nece biti ravna..
Pa RS trenutno ima veci rast industrijske proizvodnje nego Svicarska 🙂
izucavanje makroekonomskih, a i bilo kojih drugih statistickih pokazatelja je gotovo nemoguce kad je u pitanju zemlja kakva je bosna i hercegovina. pa mi ne znamo ni koliko stanovnistva imamo a kamoli sta drugo. koliko ima smisla racunati makroekonomske podatke jednog entiteta, i to porediti sa podacima neke drzave?
Jadno je koliki procentualni rast indeksa industrijske proizvodnje izazove pokretanje samo jednog industrijskog pogona (rafinerije nafte). Privreda nam je u rasulu …
Ovo treba pohvaliti,sve dobro pohvaliti,sve lose kuditi.
treba znati sta je dobro a sta ne
Slazem se i to(tu se krije zamka),ali i bilo kakav pomak treba pohvaliti,ali kao sto kazes ovo je mac sa dvije ostrice ovaj korak naprijed mozda znaci i dva koraka nazad,ali ja sam optimista.
bl potpuno si u pravu privreda a posebno proizvodnja proizvoda je u totalnom rasulu. Dva osnovna kompleksa poljoprivredni i prehrambeni koji mogu da uposle veci broj ljudi kao i kooperante prakticno ne postoje. Jaki uvozni lobiji i firme uvoze znacajno jeftinije proizvode, negde sam procitao da je lani u bih uvezeno cak 80 tona cackalica, pored ovoliko sume ni to ne mozemo da pravimo!