BANJALUKA, Domaćice koje ove godine planiraju da spremaju zimnicu moraće da odriješe kesu, jer i pored toga što su cijene povrća i voća počele da se smiruju, ono je i dalje znatno skuplje u odnosu na prošlu godinu.
Sezona pripremanja zimnice se približava, a cijene povrća i voća na pijacama znatno su više nego prethodnih godina.
Na Banjalučkoj tržnici pored paradajza, skupa je i paprika, koja se prodaje za 1,5 do 1,8 maraka po kilogramu. Kilogram krastavaca košta između 1,5 i dvije marke. Breskve koštaju između dvije i 2,5 marke, dok se šljive mogu naći i po jednu marku.
Banjalučanka Milena Marić kaže da nije očekivala da cijene budu toliko visoke u odnosu na prethodne godine.
– Kao i svake godine, planirala sam da kuvam ajvar, kiselim krastavce i paprike. Međutim, ove godine cijene voća i povrća su mnogo više nego prošle godine pa nisam sigurna da li se uopšte isplati pripremati sve to kod kuće. Razgledala sam i gotove proizvode i ako uzmemo u obzir vrijeme i trud, te sve ostalo što je potrebno za spremanje zimnice, mislim da se za isti novac može kupiti gotova zimnica u prodavnicama – kaže Marićeva.
I u drugim opštinama u Srpskoj situacija u vezi sa pitanjem cijena je slična. Stanovnici Doboja kažu da su cijene sezonskog voća i povrća i dalje visoke i da uglavnom rastu. Paradajz košta i do 2,5 marke, paprike su otprilike isto toliko, mrkva dvije, krastavac 1,5 maraka, crni luk košta jednu, a bijeli šest maraka. Slična je situacija i kada je o voću riječ. Poslije grožđa, koje se može kupiti za tri do četiri marke po kilogramu, najskuplje su jabuke koje se kreću od 1,5 do 3,5 maraka, breskve i kruške su po 2,5, šljive jednu marku, a kilogram lubenice košta osamdeset feninga.
Dobojka Milena Jović kaže da ovako visoke cijene u ovo doba godine u Doboju nisu bile odavno.
– Sudeći po tome kako se do sada kreću, cijene će biti još i veće. U ovom trenutku rano je da se pravi zimnica, a poslije ko zna hoće li se isplatiti. Zato koliko mogu kupujem povrće, ali i neko voće i stavljam u zamrzivač pa ću onda vidjeti kako i šta dalje – kaže Jovićeva.
Iako su, kako kažu cijene papreno visoke, domaćice iz Trebinja ne odustaju od domaće zimnice.
Paprika u Trebinju košta od dvije do 2,5 maraka, paradajz od jedne do dvije marke, krastavci i krompir po marku. Za kilogram bresaka, iako ih u Trebinju svuda ima, treba izdvojiti od dvije do dvije i po marka, šljive koštaju od dvije do tri marke.
– Kao i svake godine i ove planiram da pravim domaću zimnicu, jer sam, i pored toga što nije nimalo jeftina, sigurna da je to što jedem zaista kvalitetno – kaže Trebinjka Jadranka Topić.
Prodavci u Srpcu kažu da su cijene u posljednja dva dana znatno snižene.
Domaćica Rajka Gavranović kaže da ohrabruje vijest o sniženju cijena, ali da su one i pored toga visoke u odnosu na raniji period.
– Međutim, ako još bude povećanja cijena, planiram da prepolovim količinu zimnice koju ću da pravim – kazala je ona.
Tražnja
Većina prodavaca na banjolučkoj tržnici priznaje da su i sami iznenađeni naglim skokom cijena povrća i voća.
– Mnogi Banjolučani samo obilaze, razgledaju i raspituju se za cijene, a kući se vrate praznih ruku. Oni koji kupuju najčešće se odlučuju za krastavce, paprike, a od voća najbolje se prodaju šljive i breskve – rekao je jedan od trgovaca.Glas Srpske