KOZARSKA DUBICA, Opština Kozarska Dubica jedna je od rijetkih lokalnih zajednica u RS koja je osnovala kreditno-garantni fond kako bi olakšala poslovanje malim i srednjim preduzećima, preduzetnicima i individualnim poljoprivrednim proizvođačima u pogledu lakšeg obezbjeđivanja kolaterala za kreditne linije Investiciono-razvojne banke RS, te samim tim smanjila broj nezaposlenih. Prije nekoliko dana predstavnici Opštine Kozarska Dubica potpisali su ugovor o poslovnoj saradnji s predstavnicima Unikredit banke a.d. Banja Luka, koji se odnosi na obezbjeđivanje uslova za dobijanje kredita za preduzetnike i individualne poljoprivredne proizvođače u smislu da opština vrši ulogu garanta, dok je uslov kreditiranja otvaranje novih radnih mjesta.
Načelnik Kozarske Dubice, Nino Jauz, rekao je da je za tu namjenu iz ovogodišnjeg opštinskog budžeta izdvojeno 100.000 KM.
– Depozit će se polagati u iznosu od 20 odsto za mala i srednja preduzeća i preduzetnike, odnosno 30 odsto za poljoprivredne proizvođače i početne aktivnosti, od ukupnog iznosa kredita. Ugovorom se banka obavezuje da će kao zamjenu za žirante po svakom kreditnom aranžmanu, koji bude odobrila, kao adekvatan kolateral koristiti namjenski oročen depozit opštine – objasnio je Jauz.
Načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti opštine Kozarska Dubica, Dragan Mataruga, precizirao je da je maksimalan iznos pojedinačnog kredita 50.000 KM za mala i srednja preduzeća i preduzetnike, za početne poslovne aktivniosti 25.000 KM, odnosno 15.000 KM za poljoprivrednike.
– Korisnici sredstava u oblasti preduzetništva dužni su da na svakih 25.000 KM odobrenih kreditnih sredstava zaposle jedno nezaposleno lice s područja opštine Kozarska Dubica, a koje nije bilo zaposleno u proteklih godinu dana kod istog poslodavca, te da prihvate obavezu da u periodu od tri godine neće smanjivati broj radnika – rekao je Mataruga. On je naglasio da opština na taj način ne rješava samo problem obezbjeđivanja žiranata, već stvara i mogućnost otvaranja novih radnih mjesta i smanjenja nezaposlenosti.
U opštini Prijedor već nekoliko godina funkcioniše kreditno-garantni fond
Fondacija za razvoj Prijedor koja je realizovala preko milion maraka kredita i pri tome prihvatila 50 odsto rizika.
– Najveći dio kredita odobren je za poljoprivredu, a naplativost je 100 odsto iz razloga što je Fondacija raspisala tender i odabrala najpovoljniju banku koja se obavezala da će plasirati pet puta više kredita u odnosu na garantni depozit koji trenutno iznosi milion maraka. Kamatna stopa na ove kredite jeste 5,95 odsto s tim što se na godišnjem nivou izdvajaju sredstva za subvenciju kamata tako da kamatna stopa prema krajnjim korisnicima iznosi jedan odsto, rekla je Tatjana Marić, predstavnica Fondacije.
Značajna podrška preduzetnicima
I bankari podržavaju osnivanje kreditno-garantnih fondova kao značajne podrške preduzetnicima za njihovo buduće poslovanje, ali i dodatnu garanciju bankama, koja omogućava lakšu i bržu naplatu eventualnih spornih potrživanja. Ovo bi trebalo da doprinese povećanju kreditne aktivnosti poslovnih banaka, koje su do sada same snosile rizik postojećih plasmana. U ovom slučaju taj rizik se dijeli s garantnim fondom, što bi trebalo da doprinese lakšoj realizaciji kreditnih zahtjeva, koji se odobravaju po politikama i procedurama banke, kaže Milan Radović, direktor Nove banke a.d. Banja Luka. Fokus