BEOGRAD, Cijene povrća i voća na pijacama širom zemlje su udvostručene. Rekordan rast dostigao je paradajz, koji je za nekoliko dana, u jeku sezone, poskupio i dva i po puta, na čak 200 dinara za kilogram!
Stručnjaci ukazuju na to da su paprene cijene na pijacama usred ljeta posljedica nestašice na tržištu. A prema zakonima ponude i potražnje, čim neke robe nema, logično je da će da poskupi. Ove sezone, prema grubim procjenama, rod je u pojedinim dijelovima zemlje prepolovljen, a u nekim mjestima je podbacio i sto odsto.
– Manji su prinosi nego prethodne godine, “grad” je “obrao” voće i povrće, ili dijelom oštetio, pa sada brže truli, ali i nema ga – kaže Dragoljub Milić, prodavac iz Topole na Bajlonijevoj pijaci.
Pored paradajza, najtraženiji proizvodi, kao što su paprika, krastavci, boranija skuplji su za 20 do 50 odsto, a u nekim slučajevima i više, nego tokom prošlogodišnje sezone. Iako povrće “drži” cijene, ipak dolazi do blagog smirivanja cijena poljoprivrednih proizvoda. Tako, najčešće cijena paradajza iznosi 80 do 180 dinara, tako da je sve više prodavaca koji polako obaraju cijenu ovom povrću i veliki su rasponi u cijeni.
– Za jedno prijepodne tri puta se promjeni cijena – kažu na beogradskoj pijaci Zeleni vjenac. – Čim roba slabo ide, primorani smo da spuštamo cijene i na našu štetu.
Nešto je povoljnija situacija kod paprike. Kilogram staje 60 do 150, a krastavci se najčešće kreću od 40 do 70 dinara. I boranija je dobila vrtoglavo visoku cijenu, i nema je na tezgama, a umjesto nedavnih 100 dinara, sada je oko 150. Sezonski zeleniš naprasno je poskupio na tržnicama.
Stručnjaci kažu da je ovakva situacija mogla da se predvidi. Ovakav nivo cijena, diktirala je i kišna godina, brojne vremenske nepogode, grad, poplave, ali i cijene goriva, što je podiglo troškove transporta. Poljoprivrednici i prodavci sada preko viših cijena pokušavaju da nadomjeste rast troškova i izgubljeni dohodak, što na svojoj koži kupci i te kako osjećaju.
– Velike cjenovne oscilacije, na koje smo navikli tokom ljeta ove sezone su izostale, posebno kod voća, koje je u odnosu na 2009. podbacilo rod od 10 do 40 odsto – rekao je Milan Prostran, sekretar Udruženja za agrar Privredne komore Srbije. – Ovog ljeta plaćamo po višoj cijeni pojedine proizvode na pijaci, jer čim je nečega manje, ono košta više.
Paradajz upola jeftiniji
Cijena paradajza na Kvantaškoj pijaca, gdje se prodaje i na malo, u petak se kretala od 65 do 95 dinara, što je upola jeftinije nego na drugim zelenim tržnicama. Tokom dana prodato je oko 80 tona ovog povrća, što i dalje nije količina koja zadovoljva potrebe Kvantaša.
I drugo povrće na najvećoj pijaci u Srbiji znatno je jeftinije. Zelena paprika, recimo, košta između 25 i 45 dinara, za kilogram krompira je potrebno izdvojiti između 15 i 20 dinara, koliko je košta i kupus. Kada je riječ o voću, breskve su se prodavale od 30 do 60 dinara, cijena grožđa u prosjeku je oko 75 dinara, dok su lubenice, u zavisnosti da li su uvezene iz Grčke, Makedonije, Albanije ili su domaće, koštale između 14 i 19 dinara po kilogramu.
Kako nam je rekao upravnik Kvantaške pijace Siniša Purić, svakog dana kroz njihove kapije prođe oko 2000 kupaca, među kojima ima sugrađana, proizvođača koji žele da na pijacama popune svoj asortiman, ali i preprodavaca, koji mogu dobro da zarade, pošto su velike razlike u cijeni.
Zimnica
Prema riječima upravnika Kvantaške pijace Siniše Purića domaćice koje planiraju spremanje zimnice moraće dobro da odrješe “kesu”. Pored paradajza koji vjerovatno neće previše pojeftiniti, trenutno je skupa i crvene paprika, koja se prodaje za 70 dinara po kilogramu. Kada je riječ o ovoj namirnici, tu može doći i do poskupljenja, a još nije poznato da li ćemo kornišone uvoziti, što će itekako diktirati cijenu.
Nepogode i kurs
U ministarstvu trgovine kažu da se cijene osnovnih poljoprivrednih i industrijsko-prehrambenih proizvoda formiraju slobodno prema uslovima tržišta. – Na povećanje cijena proizvoda na zelenim pijacama prevashodno je uticalo povećanje kursa evra u odnosu na dinar, nepogode, kao i povećanje cijene goriva. Poskupljenja ovih proizvoda prvenstveno su posljedica rasta inputa i inflatornih očekivanja, a ne povećanja tražnje – rekli su u ovom ministarstvu. Novosti