SARAJEVO, BANJALUKA, Univerziteti u BiH potpuno različito tretiraju strane studente, svaki ima svoj vlastiti cjenovnik koji utvrđuju prema vlastitim pravilima i kriterijumima.
Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, na univerzitete u BiH su upisana 71.082 studenta, od kojih su 3.388 studenti iz regiona i inostranstva.
Cijena njihove školarine nije utvrđena na državnom nivou i svaki univerzitet u BiH uspostavlja svoj cjenovnik prema još nedefinisanim pravilima.
Jedino što je zajedničko za većinu univerziteta je da se školarina za studente iz regiona ne razlikuje od školarine studenata iz inostranstva.
Jelena Rožić, portparol Univerziteta u Banjaluci, kazala je da je cijena za studente iz regiona i inostranstva duplo viša od one za studente u BiH, što znači da se cijena kreće oko 1.300 KM godišnje.
“Odluku o cijeni školarine donosi Vlada RS, a ta se cijena nije mijenjala u posljednje dvije godine s obzirom na ekonomsku krizu”, kazala je Rožićeva.
Faruk Čaklovica, rektor Univerziteta u Sarajevu, kazao je da se cijena školarine za strane studente kreće oko 1.600 KM i to je određeno na kantonalnom nivou.
“Cijena školarine se određuje po tome što postoje kriterijumi praktične i teoretske nastave. Školarina za studente koji u sklopu svog školovanja pohađaju praktičnu nastavu je veća nego za studente koji pohađaju samo teoretsku nastavu”, kazao je Čaklovica.
Mitar Novaković, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu, istakao je da kod njih cijena još nije utvrđena i da sistem za definisanje cijena ne postoji.
“Mi studente iz regiona tretiramo kao i naše studente, tako da se njihova školarina ne razlikuje od školarine naših studenata”, istakao je Novaković. Prema njegovim riječima, zainteresovanost studenata iz inostranstva za studiranje na ovom univerzitetu je krenula tek od ove godine.
Sabahudin Ekinović, rektor Zeničkog univerziteta, kazao je da su školarine za strane studente daleko veće od onih za domaće studente.
“Razlika u školarini između naših i stranih studenata je velika. Školarina za studente iz inostranstva iznosi 3.000 KM, dok je uobičajena cijena 800 KM”, kazao je Ekinović i dodao da Senat Univerziteta predlaže cijenu, a usvaja ga Upravni odbor.
Lamija Tanović, član Evropske akademije nauka, smatra da ne postoje jasna pravila o tome kolika je školarina za strane studente i da ih je teško utvrditi.
“Samim tim što studenti iz inostranstva imaju neke troškove i takse cijena svima ne može da bude ista”, kazala je Tanovićeva.
Cijena studiranja za strance
• Zenica 3.000 KM
• Sarajevo 1.600 KM
• Banjaluka 1.300 KM
Nezavisne novine