BEOGRAD, Spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije za šest mjeseci ove godine dostigla je 12,2 milijardi dolara, što predstavlja porast od 8,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Ovogodišnji deficit od 3,3 milijarde dolara manji je za 11,6 odsto u odnosu na prošlogodišnji, saopštila je Privredna komora Srbije /PKS/.
U prvom polugodištu izvezena je roba u vrijednosti 4,4 milijarde dolara, što predstavlja povećanje izvoza za 18 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je u tom periodu uvoz dostigao 7,8 milijardi dolara, odnosno bio je veći za 3,2 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Najveći dio izvoza, 96 odsto, plasiran je u zemlje Evrope, odnosno EU (58 odsto) i članice CEFTA, dok je glavni dio uvoza, 56 odsto, ostvaren takođe iz EU, zatim iz ostalih zemalja Evrope i Azije.
Srbija je najviše izvozila u Italiju, u koju je izvezena roba u vrijednosti 509 miliona dolara, u BiH 498 miliona dolara i Njemačku u koju su izvezeni proizvodi vrijedni 482 miliona dolara, što čini više od trećine ukupnog izvoza Srbije.
Najviše je uvozila iz Rusije, iz koje je u Srbiju uvezena roba za milijardu dolara, iz Njemačke za 822 miliona dolara i Italije 693 miliona dolara, što predstavlja oko 35 odsto ukupnog srpskog uvoza.
U prvoj polovini ove godine za trećinu je povećan i izvoz u EU, posebno u Italiju, Mađarsku, Sloveniju, Austriju i Francusku.
Najveći deficit u robnoj razmjeni ostvaren je u trgovini sa Rusijom, zbog uvoza nafte i gasa, tako da je od januara do kraja juna ove godine dostigao 825 miliona dolara.
U razmjeni sa EU, deficit je smanjen u odnosu na isti period prošle godine i iznosio je 1,8 milijardi dolara.
Veliki manjak, od 628 miliona dolara, rezultat je razmjene i sa zemljama članicama Azijsko-pacifičkog ekonomskog udruženja.
U trgovini sa zemljama regionalne integracije CEFTA ostvaren je suficit u vrijednosti 628 miliona dolara, čemu je doprinijeo veliki izvoz poljoprivrednih proizvoda i proizvoda od gvožđa i čelika.
Posmatrano po zemljama, najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom.