LONDON, Rast cijena žitarica u svijetu, zbog suše i požara u Rusiji, u nekim zemljama predstavljaće dodatni pritisak na stanovništvo već pogođeno finansijskom krizom, što bi moglo da dovede i do socijalnih nemira, upozorio je analitičar Džonatan Vud.
Cijene pšenice na svjetskom tržištu od juna su povećane za 70 odsto i na najvišim su vrijednostima od 2008. godine. Te godine je rast cijena hrane izazvao seriju protesta i pobuna u zemljama u razvoju, prenijele su agencije.
Džonatan Vud iz konsultantske firme “Kontrol risks”, predviđa da bi i danas, u slučaju opstanka visokih cijena žitarica, ponegdje moglo da dođe do uličnih pobuna.
– Naročito ranjivim trenutno se smatraju Egipat, Alžir i Sirija, kao i južnoevropske zemlje u razvoju, u kojima već postoji nezadovoljstvo zbog znatnog smanjenja javnih troškova, beneficija i plata – rekao je Vud.
Dodaje da cijena žitarica igra veoma značajnu ulogu u bliskoistočnim i sjevernoafričkim zemljama, jer ih u najvećoj mjeri uvoze, pa bi rast cijena žitarica i hljeba imao ogroman uticaj na budžet stanovništva.
Analitičari navode da su mnoge zemlje centralne i istočne Evrope, da bi se kvalifikovale za pomoć Međunarodnog monetarnog fonda ili Evropske unije, u posljednje vrijeme primijenile teške mjere štednje, pa je rizik od nemira dodatno povećan.
– Strpljenje stanovništva prilično se “istanjilo” u Rumuniji, Španiji, Italiji, Francuskoj i baltičkim državama. Rizik je uvijek najveći tamo gdje postoji brojno siromašno gradsko stanovništvo i gdje hrana čini više od 60 odsto potrošačke korpe – kaže politički analitičar kompanije “Nomura” Alister Njuton.
Stručnjaci ističu da izbijanje nemira zavisi i od toga koliko će potrajati rast cijena žitarica i kako će on djelovati na cijene ostale hrane i sirovina.
Karteli
Analitičari navode da postoje strahovanja da bi Rusija mogla da iskoristi sadašnju krizu na tržištu žitarica da bi okupila okolne proizvođače – Bjelorusiju, Kazahstan i Ukrajinu – stvarajući neku vrstu regionalnog žitarskog kartela.