BEOGRAD, Manje masti, manje šećera, ali provjereno – više para. Prehrambena industrija je davno shvatila da je vitko i zdravo imperativ našeg doba, pa su i proizvodi namjenjeni potrošačima koji bi da ga dostignu – najmanje 50 odsto skuplji od njihovih tradicionalnih varijanti.
Čaša jogurta sa uobičajenim procentom masti košta nepunih 15 dinara. Kako “mast” opada tako – cijena raste. Jogurt “očišćen” od mlječne masti košta oko 33 dinara. Svaki dodatak koristan za varenje, opet povećava cijenu, pa 250 mililitara jednog iz lepeze probiotičkih napitaka košta 39 dinara. Korpa je znatno skuplja i onima koji su riješili da piju sojino mlijeko – litar je 270 dinara.
Sličan princip važi i za hljeb. Vekna od bijelog brašna košta 29 dinara. Oni koji bi, međutim, na dijetu, ali da se ne liše kriške, mogu da kupe “dijet hljeb”. Vekna od 300 grama košta 40 dinara. One od raznovrsnijeg brašna, uz dodatke zdravog sjemenja, daleko su skuplje. Crne vekne od 300 grama dostižu cijenu od 95 dinara. Zato pola kilograma hljeba od četiri vrste žitarica staje čak 210 dinara.
Pojedini sokovi premašuju cijene vina i žestokih alkoholnih pića. Za čašu, 200 mililitara, organskog od divljih borovnica treba izdvojiti 193,9 dinara. Oko 60 dinara je jeftinija ista količina takođe organskog, ali od divljih kupina. Domaći od zove, začinjen medom, 0,7 litra, košta – 208,9 dinara. A gdje su tek sojini i tofu namazi. Po 250 grama košta od 150 do 190 dinara, taman koliko izađe i punomasni maslac.
Nije se lako ni zdravo zasladiti. Dijetalne čokolade duplo su skuplje od običnih, a 250 grama integralnih biskavita, 185 dinara, vrijednije su od čokoladnih “parnjaka”. Kilogram smeđeg šećera, 263 dinara, najmanje je četiri puta skuplji od njegovog ozloglašenog bijelog “brata”.
Većina nutricionista, međutim, upozorava da put do dobre linije i zdravlja ne mora da vodi preko rafova sa zdravom i dijetalnom hranom. Dobra ishrana uz koju se mršavi, prema mišljenju Ljubomira Pfafa, nije obavezno preskupa. On smatra da je reklamiranje “zdravih” proizvoda marketinška varka, jer jednako se može zdravo živjeti i uz običan jogurt, a ne samo uz bezmasni.
– Zdrava ishrana i mršavljenje ne moraju da budu skupi – kaže nutricionista Pfaf. – Samo kada bi jeli češće i više povrća, voća i ribe, a manje masti i slatkiša bilo bi efekta. U Srbiji se jede malo ribe, samo kada su posne slave, jer nemamo navike. A, obrok do 150 do 200 grama ribe nije skup, a zdrav je.
Odabrano
Među najskupljim artiklima sa zdravog rafa je svakako sušena borovnica. Svega 100 grama košta – 499,90 dinara. Duplo više brusnice, ali energetske, košta 298,90 dinara. Bio feferona, 100 garama, staje – 124,90 dinara. Za 200 grama energetskih kuglica bez šećera valja dati 255,90 dinara, svega 30 grama sušene lisičarke – 221,90 dinara.
Više od soli
Pakovanje soli iste veličine, istog proizvođača ima dvije različite cijene. U prvom slučaju riječ je o uobičajenoj jodiranoj soli i ona košta 54 dinara. Susjedna, sa nacrtanim srcem, ima i dodatak kalijuma. Ta košta – 68 dinara. Novosti